-7.2 C
Skopje
25.1.2022 - 3:30

Ознака: вооружување

Нуклеарните сили го модернизираат оружјето

Четири нови геостратегиски реалности се јавуваат во одбранбените стратегии и оние за контрола на оружјето, вели Питер Хјуси од „Нешенел интерест“ Ниту енергетската криза не...

Путин: Во тек е трка за вооружување меѓу Русија и Америка

Во тек е трка за вооружување меѓу Русија и САД, која започна откако Вашингтон се повлече од Договорот за ограничување на ракетниот одбранбен систем,...

Поделената Алијанса ја очекуваат тешки одлуки во пресудната година

Со заминувањето на Доналд Трамп од претседателската функција, функционирањето на НАТО се одвива по вообичаениот тек, а новиот американски претседател Џо Бајден ја нагласи...

„Интелигентното војување“ нова парадигма на суперсилите на боиштето

Глобална трка за современо вооружување Трката за глобална надмоќ на светските моќни велесили изминатиов период развива ново темпо и динамика. Изминатиов период лидерите на најмоќните...

Пандемијата не го намалува апетитот за глобалното вооружување

Америка и Русија доминираат во светскиот извоз на воена техника Глобалната економска криза предизвикана од пандемијата на ковид-19 не да го намалува извозот на оружје...

Приштина тајно се вооружува!

КОСОВО Минатата недела за потребите за новоформираната војска на Косово е испорачан вториот контингент на оклопни возила од САД, а наедно приштинските власти водат разговори...

Домино-ефектот на вселенскиот судир

Ако избие конфликт меѓу државите со оружје во орбитата, пристапот до вселената може да биде загрозен за сите Автор: Рамин Скиба Атлантик На 22 април по неколку...

Вистинското наследство на Болтон ќе ја прогонува Америка со децении

Дали Болтон ќе биде едно од најнегативните влијанија во американската безбедносна политика во децениите што доаѓаат Веднаш откако Џон Болтон ја напушти Белата куќа стана...

Сегашната нуклеарна трка е пострашна од претходната

Додека трае пандемијата, светските лидери разбирливо се преокупирани со заканата од заразата. Но има други опасности по човештвото што бараат внимание. Една од најзастрашувачките...

Путин: Неизбежна е глобална трка во вооружување ако не се продолжи...

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека е неизбежна глобална трка во вооружување ако САД и Русија не се согласат за продолжување на договорот за...