Ознака: вонредна состојба

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена

Владата на денешната 95-та седница, која се одржа изутринава донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Македонија во траење од 30 дена. Одлуката...

Активни два пожари во Прилеп, општинскиот кризен штаб на вонреден состанок

На вечерашниот состанок на Општинскиот кризен штаб, свикан на барање на градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, се расправаше за новонастанатата ситуација со пожарите...

Бајден прогласи вонредна состојба на Флорида по уривањето на зграда во...

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи вонредна состојба во сојузната држава Флорида, по уривањето на зградата во Сурсфајд во близина на Мајами бич, при што...

Глупоста како личен хендикеп

Кај нас политиката побрза овој документ да го толкува според своите желби. Па, така, власта побрза да го толкува како ветар во грб за...

Унгарија ја продолжи вонредната состојба, Орбан доби посебни овластувања

Унгарскиот парламент повторно ја продолжи вонредната состојба, што ѝ овозможува на владата да издаде извршни одредби и да го заобиколи парламентот при усвојување мерки...

СЗО ја продолжи глобалната вонредна состојба уште три месеци

Светската здравствена организација (СЗО), ја продолжи глобалната здравствена вонредна ситуација поради пандемијата на ковид-19 за уште три месеци. Информацијата ја соопшти Комитетот за итни случаи...

Продолжена вонредната состојба во Токио поради ковид-19

Јапонската влада денес ја продолжи вонредната состојба во областа Токио за две недели во обид да се справи со ковид-19, за што премиерот Јошихиде...

Прогласена вонредна состојба во три грчки региони поради земјотресите

Вонредна состојба е прогласена во три грчки региони, во централниот дел на Грција пренесуваат, грчките медиуми. Регионите на Тирнавос, Потамија и Фаркадона, поради неодамнешните земјотреси,...

Финска прогласи вонредна состојба

Финската влада денеска прогласи вонредна состојба поради зголемувањето на бројот на новозаболени, а овој потег ќе им овозможи на властите да затворат ресторани и...

Продолжена вонредната состојба во Унгарија

Унгарскиот парламент го одобри продолжувањето на вонредната состојба за уште 90 дена поради пандемијата на коронавирус, а во тој период властите можат да усвојат...