Ознака: вонредна состојба

СЗО ја продолжи глобалната вонредна состојба уште три месеци

Светската здравствена организација (СЗО), ја продолжи глобалната здравствена вонредна ситуација поради пандемијата на ковид-19 за уште три месеци. Информацијата ја соопшти Комитетот за итни случаи...

Продолжена вонредната состојба во Токио поради ковид-19

Јапонската влада денес ја продолжи вонредната состојба во областа Токио за две недели во обид да се справи со ковид-19, за што премиерот Јошихиде...

Прогласена вонредна состојба во три грчки региони поради земјотресите

Вонредна состојба е прогласена во три грчки региони, во централниот дел на Грција пренесуваат, грчките медиуми. Регионите на Тирнавос, Потамија и Фаркадона, поради неодамнешните земјотреси,...

Финска прогласи вонредна состојба

Финската влада денеска прогласи вонредна состојба поради зголемувањето на бројот на новозаболени, а овој потег ќе им овозможи на властите да затворат ресторани и...

Продолжена вонредната состојба во Унгарија

Унгарскиот парламент го одобри продолжувањето на вонредната состојба за уште 90 дена поради пандемијата на коронавирус, а во тој период властите можат да усвојат...

Трамп одобри вонредна состојба за Вашингтон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри прогласувањето вонредна состојба за Вашингтон, кое треба да трае до 24 јануари, соопшти Белата куќа. Тоа е сторено откако...

Лондон прогласи вонредна состојба поради зголемениот број на заболени од ковид-19

Градоначалникот на Лондон прогласи вонредна состојба во градот кој се бори со сè поголем број случаи на коронавирус. Областа на Лондон беше најпогодена од епидемијата...

Вонредна состојба во Пекинг, стотици луѓе тестирани на коронавирус

Вонредната состојба во Пекинг се должи на наглото зголемување на бројот на случаи на вирусот ковид-19 во изминатите неколку дена, а стотици илјади луѓе...

Советот за безбедност предложи прогласување на кризна состојба на целата територија

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата да прогласи кризна состојба на цела територија на државата. Според објаснувањето, тоа ќе значи дека Армијата ќе...

Вонредна состојба во два града во Грција

Грчката влада прогласи вонредна состојба во два града во регионот Хераклион на Крит – Кастели и Трапсанос. Обилните дождови во петокот и саботата доведоа до...