22.9 C
Skopje
20.6.2019 - 13:01

Ознака: „Волшебникот од Оз“

„Волшебникот од Оз“ пристигна во Кавадарци

Во домот на културата „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци, со почеток во 19 часот, утре премиерно ќе биде изведена претставата за деца „Волшебникот од Оз“....

Пронајдени украдените чевли од „Волшебникот од Оз“

Црвените чевли кои Џуди Гарланд ги носеше во филмот „Волшебникот од Оз“ се појавија волшебно откако пред 13 години беа украдени од музеј во...

Сѐ уште се зборува за чевлите на Дороти од „Волшебникот од...

Џуди Гарланд, познатата Дороти од филмот „Волшебникот од Оз“, ја паметиме и по црвените чевли што во филмот ја одведоа дома. Денес тие се...

Велешкиот театар со „Волшебникот од Оз“ на фестивал во Бугарија

В четврток, театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес ќе настапи на Интернационалниот театарски фестивал на претстави за деца „Волшебната завеса“ во Трговиште, Бугарија со претставата...

Култни филмови што не биле прифатени

Иако денес е сосема логично да се каже дека „Блејд ранер“ и „Боречки клуб“ се одлични филмови, не било отсекогаш така. Првиот поминал катастрофално...