Ознака: воз

Двајца повредни при судир на воз и камион во Италија

Две лица се повредени денеска кога воз што превезувал нафта се судри со камион во близина на градот Варезе во северна Италија.  При судирот, возот...

Воз излета од шини во Грција, две жени повредени

Две жени се полесно повредени кога еден патнички воз утрово излетал од шини во централна Грција, објави грчката државната новинска агенција АНА-МПА. Возот, кој сообраќал...

ЦСКА доби воз во московското метро

Кошаркарскиот клуб ЦСКА доби специјално дизајниран воз во московското метро. Иницијативата беше покрената по повод 95-годишнината од формирањето на московскиот клуб. Патниците на подземната железница во...

„Махараџас експрес“ – индискиот луксуз на шини

„Махараџас експрес“ е најлуксузниот воз на Индија, своевиден подвижен хотел кој на патниците им овозможува осумдневна авантура низ азиската држава, поминувајќи низ нејзините националните...

Три лица загинаа по удар на воз во автомобил кај Романовце

Три лица од скопско Арачиново, загинаа денеска откако товрен воз удрил во автомобил „голф“ на преминот кај кумановско Романовце, потври МВР. Несреќата се случила во...

Нормализиран железничкиот сообраќај Велес – Битола

Железничкиот сообраќај на релација Велес-Битола, кој поради сообраќајна несреќа беше во прекин од утрово, е нормализиран, информираат од Железничката станица во Велес. Возот на релација...

Воз удри во автомобил кај Велес

Воз што сообраќал на релација Скопје-Битола утрово удрил во автомобил кај Велес. Повредени нема, железничкиот сообраќај на релација Скопје-Битола е во прекин. Несреќата се случила...

Товарен воз удрил во автомобил оставен на пруга кај Скопје

Нема повредени лица, но е причинета материјална штета синоќа при удар на товарен воз во патничко возило оставено на пругата меѓу железничките станици Миладиновци...

Суперсоничниот воз „хајперлуп“ целосно функционален до 2020 година

Што претставува „хајперлуп“? Тоа е нов вид воз што во моментов го создаваат голем број компании, кој би им овозможил на патниците да патуваат...

Воз излета од шините во Австрија, двајца тешко повредени

Два вагона се превртеле откако воз излетал од шините во местото Волендорф во Австрија. Како што пренесуваат австриските медиуми, во вагоните имало меѓу 60 и...