Ознака: воз

„Ковид фри“ возовите почнуваат да превезуваат патници од Рим до Милано

Денес тргнуваат специјални „ковид фри“ возови, во кои патниците ќе можат да се качуваат само со негативен тест за коронавирус, што може да се...

Воз усмрти момче кај Велес

Момче на возраст од 21 година било прегазено од воз кој сообраќа на релација Гевгелија - Скопје, денеска околу 11.40 часот, пред новиот мост...

Излетувањето на воз од шините однесе животи во Тајван

Најмалку 36 лица загинаа, а повеќе од 20 се повредени кога воз излета од шините во тунел во источен Тајван. Како што пренесуваат светските медиуми,...

Воз удрил во камен поставен меѓу шините

На пругата Табановце – Скопје, вчера околу 18 часот и 30 минути, поточно помеѓу железничка станица Миладиновци и железничка станица Илинден – во близина...

Во Милано претставен воз-болница за транспорт на пациенти во критична состојба

Во Милано е претставен болнички воз со осум вагони, кој е специјално направен и опремен за нега на пациенти во итни ситуации, пишува весникот...

Во Камбоџа се патува со бамбусов воз, во Хонгконг со ескалатори

Најчудните превозни средства Најчесто се патува со автобуси, такси, возови и други вообичаени превозни средства. Сепак, постојат неколку невообичаени и зачудувачки превозни средства низ светот...

Воз удри во автомобил кај Кочани

Сообраќајна несреќа помеѓу патнички воз и автомобил се случи вчера на железничкиот премин кај кочанското село Горни Подлог. Возот удрил во автомобил управуван од 40-годишно лице...

Кина претстави прототип на супербрз воз

Прототип на супербрз воз, наречен „куршум“, кој развива максимална брзина од 620 километри на час, симнат е од производствената лента во Ченгду, главен град...

„Хајперлуп“ успешно го спроведе првото тестирање со патници

„Вирџин хајперлуп“ неодамна го тестираше со двајца патници својот истоимен суперсоничен воз во американската пустина во Невада. Револуционерниот начин на превоз, што пред неколку...

Оштетени пломби на шест вагони на воз кој транзитирал низ земјава

Синоќа во 23,35 часот во полициската станица за граничен премин „Табановце“ било пријавено дека на излез од Република Северна Македонија, во товарен воз кој...