11.6 C
Skopje
30.3.2020 - 20:50

Ознака: воз

Брз воз во Франција се превртел по излетување од шините

Брз воз „ТГВ“ што сообраќа меѓу Стразбур во источна Франција и Париз излета од шините претпладнево, при што машиновозачот бил сериозно повреден, но успеал да стисне на...

Каменуван воз што сообраќал на релација Скопје-Битола

Синоќа околу 20 часот помеѓу железничко стојалиште Скопје и железничко стојалиште Лисиче, од непознати лица бил каменуван возот кој сообраќал на релација Скопје –...

Воз преполови автобус на железнички премин во Пакистан

Најмалку 19 лица загинале, а 55 се повредени кога воз удрил во автобус во покраината Синд, во јужен Пакистан. Според официјални претставници на власта,...

Со воз до најубавите зимски дестинации во Европа

Ова е период кога кај повеќемина се буди желбата да се посетат големите метрополи, но и шармантните планински села, каде што во помала мешаница,...

Откриени 62 мигранти во возови во Гевгелија

Шеесет и двајца мигранти се откриени во два одвоени случаи во товарни возови кои во државава пристигнале од Грција. Според информациите на МВР, вчера во...

Патнички воз излета од шините во Црна Гора

Патнички воз излета од шините утрово во барската населба Шушањ – Зелен појас во Црна Гора. Несреќата се случила кога задниот вагон се лизнал, а...

Железничка несреќа, патнички воз удри во автомобил

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка несреќа во која патничкиот воз кој сообраќал на релација...

Цветна ликовна работилница во воз по повод 75 години „Нова Македонија“

  По повод јубилејни 75 години постоење на весникот „Нова Македонија“, сликарот и хуманитарец Живко Поповски-Цветин утрово одржа цветна ликовна работилница во возот кој сообраќаше...

Повредени четири лица во железничка несреќа во Прилеп

Четири лица се повредени во железничка несреќа која се случила во близина на меѓуградската автобуска станица во Прилеп. Според информациите на прилепското обвинителство, несреќата...

Работниците против демонстрантите во Лондон

За време на протестите на активистите на еколошката група „Бунт против изумирање“, кои го блокирале железничкиот сообраќај во источниот дел на Лондон, лутите патници...