11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 11:34

Ознака: возови

Некои возови нема да сообраќаат

Новонастанатата ситуација со полицискиот час кој ќе започне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае непрекинато, ќе влијае и...

Додека се сонува за брза пруга, нема возови ниту за бавната

Познавачите на состојбите во железницата сметаат дека низ Македонија не е можно да се изгради брза пруга без да се одреди нова траса, но...

Од 15 јуни се враќаат возовите за Солун и за Белград

Од „Железници“ информираат дека сезонава се воведуваат повратни карти по атрактивни цени. Попустите за билетот со воз се однесуваат за групни патувања меѓу Скопје...

Мигрантите во Германија ќе учат за машиновозачи

Германскиот регион Баден-Вуртемберг најави планови за обука преку кои мигрантите ќе бидат обучени да возат возови, пренесува магазинот „Политико“. Планот треба да се спроведе...

Водород ќе ги напојува возовите во иднина

Овие возови емитираат само пареа и вода како нуспроизводи и се 60 проценти потивки од традиционалните дизел-возови. Првиот клиент на овие водородни возови е...

Запрените возови ќе го прегазат стопанството

Негативни последици од прекинот на железничкиот превоз ќе имаат пред сѐ компаниите од металуршкиот сектор, кои не можат во целост да најдат замена за...

Возовите веќе не одат ниту на север ниту на југ

Надлежните се надеваат дека за 15-20 дена железничкиот мост меѓу Градско и крстосницата Кукуричани ќе биде ставен во употреба. Сепак, со санацијата тој ќе...

Железничкиот сообраќај Велес-Гевгелија од утре во прекин

Железничкиот сообраќај Велес-Гевгелија од утре ќе биде во прекин поради појавени деформации на бетонски мост што се наоѓа помеѓу станица Градско и крстосница Кукуричани. Како...

Најмалку двајца загинати во железничка несреќа во Германија (Видео)

Најмалку две лица загинаа, а 14 се повредени во судар на патнички и товарен воз во јужниот дел на Германија, соопшти утрово германската полиција. Во...

Судар на два воза во Австрија, 40 патниците полесно повредени

Најмалку 40 луѓе се полесно повредени во судар на два патнички воза во австрискиот град Салзбург, соопшти локалната полиција. Возовите се судриле при спојување на...