Ознака: возила

„Пајакот“ собра 82 возила

Еден пешак е потешко повреден, а четири лица се здобиле со лесни телесни повреди во вкупно единаесет сообраќајни незгоди што изминатото деноноќие се случиле...

Нови построги правила за технички преглед на возила

Во Србија од вчера почна да се применува новиот правилник за проверка на исправноста на возилата, а во него се содржани многу построги контроли...

Електричните мотоцикли – возила на иднината

Брзиот напредок на технологијата и грижата за животната средина создаваат услови во кои компаниите и произведувачите на мотоцикли почнуваат да развиваат алтернативни начини на...

БМВ повлекува 312.000 возила од Британија

Германскиот производител на автомобили „БМВ“ отповика денеска 312.000 свои автомобили во Британија заради загриженост за можно целосно гасење за време на возење, јави британскиот...

Возилата се пререгистрираат со косовски таблички

На Косово во тек е пререгистрацијата на возилата со српски регистарски таблички со ознаки КС односно РКС. Пререгистрацијата е резултат на Бриселската спогодба за...

Продолжува отстранувањето непрописно паркирани возила во Центар

ЈП „Паркинзи на општина Центар“ во соработка со СВР Скопје и ЈП „Градски паркинг“ и викендов продолжува со отстранување на сите непрописно паркирани возила...

Колони возила пред патарината Отовица, кај Велес

Километарска колона возила се создава пред патарината кај Велес, во правец кон Скопје, јавија патници кои подолго време чекаат да ја минат патарината кај...

Ќе се доплатува за ненавремено осигурени возила?

Воведување доплата за ненавремено осигурени возила предлага Националното биро за осигурување на РМ, за да се реши проблемот со големиот број неосигурени, односно нерегистрирани...

Патниот правец Маврово-Дебар прооден за сите видови возила

Сообраќајот по регионалниот пат Маврови Анови - Дебар е нормализиран по интервенцијата за расчистување на одронот кај месноста Трница. Од СВР Тетово ја потврдија информацијата...