Ознака: возила

Ќе го намали ли новиот закон за возила загадувањето?

Главна цел на новиот закон за моторни возила е да се намали увозот на половни автомобили со висока емисија на штетни гасови и со...

За една недела „пајакот“ кренал 332 непрописно паркирани возила во Скопје

Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 332 возила од јавните површини во Скопје. Од вкупниот број непрописно паркирани и...

Возилата ќе се даночат според еколошка категорија

Возилата ќе се даночат според еколошката категорија. Од први јануари, за возила до 10.000 евра вредност, износот на данок ќе се пресметува само според...

Има ли спас од возилата со диво вградени уреди за погон...

Целиот процес за вградување уреди за погон на течен гас во возилата е синџир од опасности и ако само една алка попушти може да...

Возилата што помалку загадуваат ќе се увезуваат со помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска процедура, а ќе важи...

Крадци одземаат возила со вклучен мотор

Со почетокот на зимската сезона во Бугарија се вратија кражбите на автомобили, додека нивните сопственици за миг ги оставаат вклучени за да завршат некоја...

Осум возила за МВР донација од Германија

Заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска во Mинистерството за внатрешни работи од заменик амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф, прими дел...

Иако лошо почна, „Тесла“ за почеток продаде 200.000 возила „сајбертрак“

Со воведувањето на новиот модел на компанијата „Тесла“, наречен „сајбертрак“, интернетот беше преплавен со видеа и текстови за него и речиси сите повлијателни јутубери...

Нема субвенции за замена на возилата

Во буџетот за следната година не се предвидени пари за субвенции за набавка на нови возила, информираат од Министерството за економија откако претходно најавија...

Граѓаните тешко се откажуваат од дизел-возилата

Додека на нивото на Европската Унија сѐ уште најмногу се вози на бензински погон и се форсира користењето алтернативни горива за возилата, во Македонија...