Ознака: возење

Дали родителите (не)свесно ги ставаат во опасност своите деца

Во согласност со законот, казнените одредби за вакви прекршоци предвидуваат глоби во износ од 50 евра во денарска противвредност, но во евиденциите на Секторот...

Штипјанец се возел низ градот иако знаел дека е заразен со...

Штипското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казна за едно лице поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Според информациите, обвинетиот на 24...

Сѐ уште се чека билетот за едно возење на ЈСП

Откако ќе се воведе, билетот ќе го има на сите продажни места и во автобусите на сите линии. Од ЈСП најавуваат нова апликација „скопска“...

Најбавните автомобили во светот

Отсекогаш луѓето се интересирале за брзините кај автомобилите. Вообичаените прашања на автомобилските љубители се: кои суперавтомобили се најбрзи и кој автомобил го поставил новиот...

Празници поминати со сообраќајни повреди

Неодговорното возење и дејствување на патиштата продолжи и за празниците. Според информациите од билтенот на Министерството за внатрешни работи, се случиле сообраќајки во кои...

Електричните тротинети опасност во сообраќајот

Возењето на овие тротинети не е регулирано со закон. Градот Скопје го субвенционира нивното купување заради намалување на загаденоста на воздухот. Поради нивното користење,...

Изложбите, дотерувањето и возењето предизвикуваат стрес кај милениците

И крзнените миленици секојдневно се соочуваат со многу стресни ситуации, но немаат начин да покажат како се чувствуваат. За да им помогнете да ги...

Преку 50 возачи во Скопје ја пречекориле дозволената брзина

Вкупно 56 возачи ја пречекориле брзината на движење со моторно возило во текот на вчерашниот ден во Скопје, а со „пајак” се подигнати 58...

Лојалност значи возење „мини морис“ четириесет и две години

Автомобилот прикажан на фотографиите е „морис минор 1.000“, произведен во 1962 година. Таканаречениот „моги“ е култен британски автомобил и ги поседува сите карактеристики на...

Санкции за возачи кои не почитувале законски прописи

Полициски службеници во СВР Битола кај 16 возачи откриле присуство на алкохол и ги исклучиле од сообраќај, при контрола за брзина, зимска опрема, управување...