9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 6:22

Ознака: возење

178 сообраќајни прекршоци во Скопје, 94 за брзо возење

По засилените акциски контроли од страна на МВР, вчера на територијата на град Скопје биле изречени вкупно 178 казни, меѓу кои за возење над...

Возењето автомобил не е игра на плејстејшн

МАЛОЛЕТНИЦИ ПРЕКРШИТЕЛИ НА ЗАКОНОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА СООБРАЌАЈОТ На почетокот на летово, Секторот за внатрешни работи - Битола, како резултат на сѐ позачестеното учество на...

Зборувањето на мобилен при возење носи многу опасности

Според истражувањата за управување со моторно возило и зборување на мобилен телефон, психолозите тврдат состојбата е еднаква како кога возачот пиел алкохол. Загрижуваат резултатите...

МВР и РСБСП со камапања за зголемена безбедност во сообраќајот

МВР и РСБСП продолжуваат со засилени едукативни, сообраќајно превентивни активности, но и со засилени контроли на сообраќајната полиција, се со цел заштита на животот...

Санкционирани 254 возачи во Скопје, 58 за возење под дејство на...

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (10.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...

Санкциониран скопјанецот што возеше во спротивна насока во Ѓорче Петров

Полицијата денеска го пронајде лицето кое со своето возило возеше во спротивна насока во скопската населба Ѓорче Петров и потоа објави видео снимка на...

Возачите милуваат посилно да стиснат на педалот за гас

Во текот на првото тримесечје на 2021 година, на територијата на државава се санкционирани вкупно 7.354 возачи на автопатните правци во земјава. Од вкупниот...

Шпанец со недели го возел телото на мртвиот партнер

Полицијата во Каталонија запрела човек поради возење на погрешна страна од патот, при што открила дека има мртво тело покрај себе, на совозачкото седиште. 66-годишник...

Кривична пријава поради непоседување лиценца за вршење јавен превоз

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Вршење јавен превоз без поседување на лиценца“, ОВР-Кичево поднесе кривична пријава против Т.К. и Н.Л....

Внимателно возење заради себе, своето семејство и заради сите учесници во...

Оваа е период од годината кога има честа појава на дожд, магла, снег, голомразица, односно ова е период од годината кога временските услови значително...