Ознака: воздушен простор

Швајцарија размислува да го затвори воздушниот простор за време на самитот...

Швајцарија ја разгледува можноста за затворање на воздушниот простор над Женева за време на самитот на рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џозеф...

Зголемено воено присуство на Кина во тајванскиот воздушен простор

Дваесет и пет кинески воени авиони прелетаа во зоната за идентификација на воздушната одбрана на Тајван (АДИЗ) што е најголемиот упад откако островот првпат...

Потпишан техничкиот аранжман за надзор на воздушниот простор

Министерството за одбрана на Македонија и Министерството за национална одбрана на Грција, денеска, во Атина потпишаа технички аранжман за надзор на воздушниот простор. Аранжманот, кој...

Јужнокорејски авиони стрелале кон руски бомбардери

Официјален Сеул остро ја критикуваше Русија по инцидентот, во кој неколку руски бомбардери, придружувани од кинески воени, навлегле во воздушниот простор на Јужна Кореја....

Борисов: Бугарија е спремна да го штити воздушниот простор на Македонија

Бугарија би можела да му помогне на својот западен сосед во заштитата на воздушниот простор, доколку се реализира набавката на осум американски борбени авиони...

Претседателството ја одложува контролата на воздушниот простор

Стратегиска цел на Босна и Херцеговина е преку своите тела кон крајот на идната година да ја преземе одговорноста за нудење услуги во авионскиот...

Затворен воздушниот простор над Белгија поради компјутерски проблем

Белгија го затвори воздушниот простор поради компјутерски проблем, информира белгискиот орган за контрола на воздушниот сообраќај. Авионите не можат да прелетуваат над Белгија кратко време...