Ознака: воздушен напад

Како Трамп одлучи да го ликвидира Сулејмани?

Атентатот на озлогласениот ирански генерал бил планиран со месеци Неколку часа пред американската војска да испрати дрон за да убие еден од најбараните луѓе на...

Најмалку седум лица загинаа во воздушен напад врз фабрика во Триполи

Најмалку седум лица загинаа, а 15 се повредени во воздушен напад врз фабрика за кондиторски производи во главниот либиски град Триполи, соопшти Министерството за...

Русија: Голем број жртви во воздушен напад на САД во Сирија

Во воздушен напад на САД во покраината Идлиб во Сирија има голем број на жртви и значително уништување на инфраструктурата, соопшти рускиот Центар за...

Беспилотно летало погоди свадбена церемонија во Либија

Најмалку 40 луѓе се убиени и многумина се повредени во воздушен напад за време на свадбена церемонија во југозападна Либија, пренесуваат светските медиуми. Според податоците,...

Хафтар ја радикализира офанзивата во Либија?

Најмалку 40 лица загинаа при воздушен напад на мигрантски центар во предградието на Триполи, соопшти либиското Министерство за здравство. Портпаролот на Министерството за здравство рече...

Смртта на еден од водачите ја ослабна Исламска држава во Сомалија

Во воздушен напад, силите на САД го ликвидираа Абдулхаким Дукуб, заменик-лидерот на сомалиските екстремисти поврзани со Исламската држава (ИД) во Сомалија. Американскиот неделник „Тајм“...

Најмалку 52 екстремисти елиминирани при американски воздушен напад во Сомалија

Командата на војската на САД за Африка соопшти дека извршила воздушен напад во близина на сомалискиот град Џилиба, при што се убиени 52 екстремисти...

Израел изврши воздушен напад близу Дамаск, повредени тројца сириски војници

Израелски воени авиони, користејќи го воздушниот простор на Либан, истрелаа ракети во близина на Дамаск. Тројца војници се повредени, кога доцна синоќа ракети погодија...

Над 60 загинати при американски воздушни напади во Сомалија

Најмалку 60 лица загинаа при шест американски воздушни напади врз позиции на терористичката група Ал Шабаб во Сомалија. Како што соопшти денеска Африканската команда на...

Русија ги бомбардираше силите одговорни за нападот на Алепо

Руското Министерство за одбрана соопшти дека денеска нивната воена авијација извела воздушни напади врз борците кои, според Москва, се одговорни за напади со проектили...