2.3 C
Skopje
24.1.2020 - 13:42

Ознака: воздух

Какви болести предизвикува загадениот воздух

Медицинските експерти велат дека безбедно ниво при изложеност на ПМ-честиците не постои, односно сите концентрации на ПМ-честички се опасни по здравјето на луѓето. Новите...

Дали реализираните 30 отсто од мерките значат и за третина почист...

Според истражувањето на невладината организација „Екосвест“, од сите предвидени мерки во „Планот за чист воздух“ се остварени само 30,81 отсто. Околу 30 проценти се...

Загадениот воздух ја поврзува поранешна Југославија

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран на листата на најзагадени...

Проблемот со загадувањето не може да чека други времиња и генерации

Причина за смртност на околу 3.000 лица годишно во Македонија, која е и петти главен ризик-фактор за смртност во светот, претставува загадувањето на воздухот,...

Владата ги прифати седумте барања на „Марш за чист воздух“

Со целосна почит за исклучителната важност на темите што ги загрижуваат сите граѓани во земјата, особено оние од најпогодените градови, Владата со внимание ги...

Масовна посетеност на протестот за чист воздух

Со една заедничка цел, да дишат чист воздух граѓаните излегоа на протест во главниот град. Извикувајќи „Нема воздух, нема мир“, .„Сакам да дишам“,„Здравјето пред...

Декарбонизацијата на старите мотори може да го намали загадувањето

Во пресрет на зимската сезона, кога веќе концентрацијата на штетни честички во воздухот е зголемена, придонесот кон загадувањето од страна на дотраените возила, особено...

Во БиХ годишно умираат 5 000 луѓе поради загадување на воздухот

Во Босна и Херцеговина, особено во Сараево, Тузла, Зеница и Бања Лука, годишно умираат 5 000 луѓе поради загадување на воздухот, покажуваат податоците објавени...

МЖСПП : Малите и евтини сензори не даваат сигурни резултати за...

Во врска со се позачестената појава на набавка и мерења на квалитетот на воздухот со мали и евтини сензори, кои сè уште се далеку...

Жителите на Кочани излегоа на протест против загадувањето

Жителите на Кочани и на околните населени места денеска излегоа на мирен протест поради загаденоста на воздухот и деградирањето на животната средина. На протестот во...