Ознака: воздух

Скопје и Сараево најзагадени на Балканот, Љубљана и Подгорица се исклучок

Главниот град на Босна и Херцеговина, Сараево, со денови е на врвот на листата на градови со најнеквалитетен воздух. Ситуацијата не е многу подобра...

Граѓаните и екологистите апелираат: Дајте нов совет за безбедност

Освен дождот и ветрот, кои во изминатиот период колку-толку придонесоа за намалување на загадувањето на воздухот, други бенефиции од седницата за Советот за безбедност...

До кога само ветрот ќе го чисти воздухот?

Скопје и во почетокот на 2020 година се најде на врвот на листата на најзагадени градови во светот. Додека сите се задушуваме со отровниот...

Кичево денес шампион по аерозагадување

Со измерени 908 микрограми ПМ10 честичкина метар кубен, попладнево Кичево е лидер во земјава и еден од најзагадените градови во светот. Смирувањето на ветерот...

Тениските ѕвезди донираат за борбата со пожарите во Австралија

Здравјето на играчите, навивачите и на персоналот задолжен за турнирот, секогаш ни претставувал прв приоритет, вели директорот на Австралија опен, Крег Тајли, во пресрет...

Предновогодишен Марш за воздух во Скопје

Локалниот огранок на движењето за климатска правда Петоци за Иднината Скопје за утре најавува нов марш, за кој што велат дека е последниот годинава...

Со вклучување на железницата во сообраќајот, би дишеле почист воздух

Киро Шкартов (89), архитект од првата генерација Со активирање на железничките станици Скопје Север, Ѓорче Петров и Маџари, како прифатни пунктови на приградските линии од...

Државниот врв, невладините и северко го исчистија воздухот

Никој не очекуваше дека проблемот што ја мачи земјава со децении, буквално, ќе биде решен прекуноќ, па дури ни по седница на Советот за...

Филипче ќе предложи побрзо воведување на вонредни мерки при зголемено загадување

Министерот за здравство Венко Филипче ќе иницира менување на досегашните прописи со цел да се овозможи воведување на вонредни мерки при зголемено загадување на...

Зошто и понатаму протестираме

Повеќе од една година, деца и млади од целиот свет протестираат против климатските промени. Ние започнавме движење што им пркоси на сите очекувања и...