Ознака: воздух

Кичево меѓу најзагадените градови во земјава

Состојбата со амбиенталниот воздух во Кичево не се подобрува.Ниту 800 инвертер- клими што им беа доделени на граѓаните не ја подобрија состојбата и деновиве...

Железница, гасификација, автопатишта – економски раст и почист воздух

Во екот на една од најголемите економски кризи, предизвикана од пандемијата, најавите за инвестиции од над 370 милиони евра во капитални проекти секако звучат...

МЖСПП: Можни прекини во достапноста на податоците за загаденост на воздухот

Од Министерството за животна средина и просторно планирање информираат дека поради инсталација на нови мерни иинструменти за мерење на квалитетот на амбиентниот воздух, во...

Њу Делхи се мачи, борејќи се истовремено со загадувањето и со...

Секоја година, како што зимата се наближува и маглата го исполнува небото над индискиот главен град Њу Делхи, Џарма Саркар (66) се плаши за...

Витамините помагаат во намалување на штетите од загадениот воздух

Жителите на сите поголеми градови, особено на Западен Балкан, се соочуваат со алармантно загаден воздух. Иако проблемот е лоциран, ништо не се презема, ниту...

Ќе дишеме ли зимава почист воздух?

Од ресорното министерство повторно, како и минатата година, нагласуваат дека проблемот со воздухот не се решава прекуноќ и дека досега значително е направено на...

Загадениот воздух ги прави луѓето агресивни

Научниците откриле дека 56 проценти од насилното однесување на луѓето и 60 проценти од насилствата се случиле во домашни услови, а како една од...

Прочистувачите на воздух влегуваат во борбата против ковид-19?

Патогените на коронавирусот можат да опстанат со часови во воздухот што претставува значајна закана. Истражувачите, во пресрет на зимата и ладното време, работат на...

СЗО: Епидемијата се забрзува, вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на ковид-19 преку воздух, откако 239...

Вирусот може да се пренесе преку воздух, тврдат научници во отворено...

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк Тајмс“. Весникот наведува дека новите...

Watch Akudama Drive Episode 6 (https://gogoanime.be/m/2Egk/ep-6) at GoGoAnime a silent voice gogoanime

Bleach (https://animeplanet.cc/m/Orm) Episode 366 at AnimePlanet anime planet jojo