Ознака: возачки дозволи

Обвинение против 36 лица за издавање дозволи без положен возачки испит

Скопското Основно јавно обвинителство поднесе обивинение против 36 лица, од кои петмина се товарат за продолжено кривично дело – злоупотреба на службената положба и...

Вработени во МВР делеле возачки дозволи на лица што немале положено

Поднесено е обвинение за 36 лица од кои осум вработени во МВР за злоупотреба на нивната службена положба и фалсификување службена исправа. - Пријавените службени...

Рокот на важност на пасошите и возачите дозволи се продолжува до...

На денешната седница, на предлог на Министерството за внатрешни работи, се донесени уредби со законска сила за патните исправи и за возачките дозволи на...

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и...

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и возачки дозволи се веќе...

Македонија и Косово потпишаа договор за меѓусебно признавање на возачките дозволи

Министрите за внатрешни работи на Македонија и Косово, Оливер Спасовски и Екрем Мустафа, потпишаа денеска во Приштина договор за меѓусебно признавање на возачките дозволи...

Во Германија ќе се вози со македонски возачки дозволи

Македонските граѓани, кои имаат македонска возачка дозвола додека престојуваат на територијата на Германија ќе немаат потреба од меѓународна дозвола. Воедно македонските државјани кои имаат...

Скопјани останаа без возачки дозволи

Откога на АМСМ пред извесно време му истече лиценцата за спроведување на возачките испити, а надлежните одолжуваат со доделување нова, упатените прогнозираат дека нема...