31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:52

Ознака: воен удар

Новиот пуч во Мали им нанесе удар на плановите на Макрон

Франција месецов требаше да го покаже нејзиното влијание врз африканскиот континент кое не се однесува само на нејзините поранешни колонии, но вториот пуч во...

Војската ослободи затвореници додека почнува „тивкиот протест“ во Мјанмар

Воените власти на Мјанмар ослободија 628 лица уапсени за време на протестите против пучот минатиот месец, објави денеска државната телевизија. Очевидци пред затворот Исеин во...

Фитнес за време на воен удар

Додека фитнес-инструкторката Кинг Хнин Ваи танцуваше и демонстрираше вежби пред камера во Мјанмар, таа не можела ни да претпостави дека ќе се случи државен...

Зошто генералите во Мјанмар се спротивставија на системот кој е во...

Замислете ги потешкотиите со кои се соочуваат политичките кандидати во Мјанмар кои мораат да ја добијат, не само довербата на народот, туку и на...

Воената влада го блокираше Фејсбук во Мјанмар

Новата воена Влада во Мјанмар ја блокираше социјалната мрежа Фејсбук поради објавување повици за граѓанска непослушност, по пучот во кој беше сменета и притворена...

Армијата на Мјанмар обезбеди контрола на клучните објекти

Армиските трупи на Мјанмар поддржани од оклопни возила се распоредени за да ги заштитат владините згради и другите важни објекти во Мјанмар, објавиja светските...

И книгите настрадаа во борбата против Ѓулен

Турската влада нареди спалување на 300 илјади книги, за кои тврди дека се поврзани со Фетулах Ѓулен, муслиманскиот свештеник обвинет за државниот удар во...

Како пропадна обидот на Гуаидо за воен пуч

Политичката криза во Венецуела повторно се разбранува вчера, кога опозицискиот лидер Хуан Гуаидо го означи почетокот на завршната фаза за отстранување на венецуелскиот претседател...

Во Турција 11 лица осудени на доживотен затвор поради обидот за...

Судот во Истанбул денеска изрече доживотни затворски казни за 11 поранешни припадници на жандармеријата во Истанбул, кои се товарат за учество во обидот за...

Соборувањето на диктаторот не е крај на суданскиот кошмар

Останатиот дел од светот сега мора да ја удвои поддршката за народното движење кое сè бори за слобода Блумберг Колумна на Илај Лејк Соборувањето од власт на...