Ознака: воен судир

Eскалација на тридеценискиот конфликт за регионот Кашмир

Властите во Пакистан информираа дека нивната војска соборила два авиони на Индиските воздухопловни сили, со што ескалира конфликтот на територијата Кашмир, информира Би-би-си. Протпаролот...

Во Кашмир загинаа четворица индиски војници

Четворица индиски војници загинаа во денешниот оружан судир со терористите кои се борат против индиската управа во Кашмир од 1989 година, јави ДПА. Во судирот...

Русија ги држи сите карти, но Украина ќе стори сѐ за...

Нема да се случи нов Крим, порача командирот на украинската морнарица Ихор Воронченко во неодамнешен разговор за Би-би-си, но земајќи ја предвид сегашната ситуација,...

Разбрануваните води во Црното Море им одговараат на двете страни?

Тензиите помеѓу Русија и Украина по вчерашните инциденти во Црното Море, предизвикаа поделени мислења во однос на причините за случувањата, но конфликтот веројатно им...