Ознака: воени злосторства

Осомничен за воени злосторства во Петриње уапсен во Германија

Сојузната германска полиција информира дека 65-годишен маж осомничен за воени злосторства извршени во 90-тите години во Хрватска е уапсен на аеродромот во Франкфурт. Полицијата соопшти...

Карл Билт најави апсење на Хашим Тачи ако се потврди обвинението...

Поранешниот премиер на Шведска, Карл Билт, рече дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде уапсен доколку биде покренато обвинение против него. Во изјавата за „Гзеро...

Ловот на еден од најбараните луѓе на планетата заврши во Париз

Фелисиен Кабуга беше во бегство две децении поради неговата улога во геноцидот во Руанда од 1994 Тој беше еден од најбараните луѓе во светот, кој...

ОН: Воени злосторства во Сирија извршиле речиси сите страни

Истражителите од Советот за безбедност во Обединетите нации соопштија дека пронашле докази за воени злосторства во Сирија, кои ги извршиле речиси сите страни во...

Британија на суд за воени злосторства?

Меѓународниот кривичен суд (МКС) би можел да отвори прва истрага против британската армија по извештај на Би-би-си за прикривање наводни воени злосторства. Би-би-си откри...

Трамп ја поздрави одлуката на судот да не испитува американски злосторства...

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска изјави дека едногласното отфрлање на Меѓународниот кривичен суд да покрене истрага за наводните воени злосторства на Америка во...

На Караџиќ му е одбиено барањето да поднесе жалба за должината...

Механизмот за меѓународни кривични трибунали го одби барањето на Радован Караџиќ да му биде овозможено да понесе жалба на должината на доживотната казна затвор,...

Може ли трибунал да им суди на џихадистите од ИД за...

Џихадистите од ИД и нивните сојузнички групи се товарат за повеќе злосторства, вклучувајќи и масовни егзекуции на илјадници заробеници, киднапирања и огромен број случаи...

Босанка лишена од американско државјанство поради учество во воени злосторства

Федерален судија од Портланд, сојузна држава Орегон, синоќа го поништи американското државјанство на Босанката Сами Расема Јетисен поради учество во воени злосторства извршени за...

„Жртвите од втор ред“ на Косово добиваат надеж за правда

Блиските на жртвите во воените злосторства починети од Албанците на Косово, веројатно ја загубија надежта дека ќе дочекаат правда, но на повидок има утеха,...