31.8 C
Skopje
30.7.2021 - 12:18

Ознака: воените

Корона-кризата не ги поколеба САД да ги зголемат воените трошоци

Според најновиот извештај на Стокхолмскиот меѓународен истражувачки институт за мир (СИПРИ), светските трошоци во одбраната се зголемија на нешто под две илјади милијарди долари...

Ќе ги стигне ли правдата воените злосторници

Долгогодишното одолжување со судските постапки против членови на распуштените албански воени формации, кои избегнуваат да се соочат со правдата, ја отвори и темата колку...

Нови докази може да отворат затворени истраги

Пресврт на настаните и кривичен прогон за лицата обвинети за воени злосторства доколку за нив се пронајдат и обезбедат нови докази? За воените злосторства и...

Ехото од воените злосторства се наслушнува и во Македонија

Меѓународното право забрзувана својот пат кон остварување на правдината Обвиненијата за сторени воени злосторства на Хашим Тачи, Кадри Весели и Реџеп Селими, процесирани пред Специјалниот...

Мас: Во ЕУ нема место за земјите што ги величаат...

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, oтворајќи ја меѓународната конференција преку интернет „Младите, миграцијата и демографскиот предизвик на Западен Балкан“, изјави дека договорот...

Се стега обрачот околу воените злосторници

Дваесет години по завршувањето на војната во Косово се отворија некои предмети пред Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, кои досега беа ставани...