5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 22:11

Ознака: воена состојба

По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од Ереван и азербејџанските сили. -...

Во Нагорно-Карабах прогласена воена состојба

Властите во регионот Нагорно-Карабах воведоа воено законодавство поради ескалацијата на конфликтот со Азербејџан, пренесува агенцијата „Тасс“. Ерменските медиуми објавија дека претседателот на непризнатата република Нагорно-Карабах,...

Порошенко ја укина воената состојба во Украина

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска официјално ја укина воената состојба во земјата. – Укинувањето на воената состојба е моја принципиелна одлука, заснована на анализа...

Иванов: Небулозни се тврдењата дека ќе сум прогласел воена состојба на...

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги отфрли како небулозни тврдењата дека вечерта на 27 април наводно подготвувал прогласување воена состојба. Тоа се, како што изјави,...

Украина воведе воена состојба

Украинската Врховна рада вечерва го одобри претседателскиот указ за воведување воена сосотјба во делови од Украина за период од 30 дена, почнувајќи од 28...

 Украинските сили во целосна борбена готовност, најавена воена состојба

Вооружените сили на Украина се во состојба на целосна борбена готовност со одлука на началникот на Генералштабот, соопшти денеска Министерството за одбрана. „Врз основа на...

Воена состојба во Сао Паоло, армијата на улиците

Бразилската влада и издаде наредба на војската да ги отстрани блокадите на автопатите, кои беа поставени од возачите на камиони, кои штрајкуваат поради превисоките...