Ознака: воена парада

Русија ја покажа воената моќ на Црвениот плоштад

  Тенкови, авиони, интерконтинентални балистички ракети и 14 илјади учесници, беа дел од воената парада одржана на Црвениот плоштад во Москва по повод Денот на...

На парадата во Москва ќе учествуваат 14 илјади луѓе, ќе ја...

Во Москва денеска ќе се одржи воена парада по повод одбележувањето на 75-годишнината од победата над фашизмот во Втората светска војна. Рускиот министер за...

Кина ја прикажа воената моќ на импресивна прослава

  Пекинг ја прикажа воената моќ на парадата по повод одбележувањето на 70-годишнината од основањето на Народна Република Кина. Воената парада во која учествуваа неколку десетици...

Кина се стреми кон лидерска улога на глобалната сцена

Односите на Кина со светот поминаа низ историски промени во изминатите 70 години, а глобалната позиција на земјата е на највисоко ниво, порача шефот...

Воената парада на Трамп ја подели американската јавност

Во пресрет на вчерашниот настан, критичарите, особено од редовите на Демократската партија, стравуваа дека Трамп ќе ја искористи свеченоста за политички говор и предизборни...

Путин од воената парада во Москва повика на борба против современите...

  Во Москва се одржа парада по повод 9 мај, Ден на победата над фашизмот во Втората светска војна. На парадата присуствува и претседателот на...

ФОТОВЕСТ

Над 2.500 руски војници, припадници на безбедносните сили и 80 специјални оружја учествуваа на воена парада по повод 75-годишнината од падот на нацистичката опсада...

Шеќеринска: Скандирањата на воената парада во Солун не се во духот...

Скандирањата на воената парада во Солун против Договорот од Преспа не е во духот на пријателство и создавањето добрососедски односи, оцени вицепремиерката и министер...

Иран бара одговори од Западот за нападот на воената парада

Иранскиот претседател Хасан Рохани ги обвини САД дека со својот однос на „насилник“ и со поддршката на земјите од Персискиот Залив го овозможиле саботниот...

Најмалку 24 загинати при напад врз учесници на воена парада во...

Најмалку 24 лица загинаа, а 53 се повредени во нападот изведен за време на воена парада во иранскиот град Ахваз. Министерот за надворешни работи на...