12.8 C
Skopje
12.6.2021 - 3:17

Ознака: воена операција

Чавушоглу: Анкара би можела да иницира нова операција во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Анкара ќе поведе нова воена операција на североистокот во Сирија доколку областа не се исчисти...

Турски војник загина во воената акција во Сирија

Еден турски војник загина, а еден е повреден за време на напад на Единиците за заштита на народот во градот Тел Абјад, североисточна Сирија,...

Турската офанзива ќе доведе до раселување на 300.000 лица

Меѓународниот комитет за спас (ИРЦ) предупредува дека турската офанзива во североисточниот дел на Сирија може да предизвика раселување на 300.000 луѓе и да ги...

Илјадници Курди бегаат од турскoто бомбардирање во Сирија

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од турската воена операција во Сирија која започна денеска. Според Си-ен-ен во нападнатите области има...

ЕУ ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, инсистира Турција да ја прекине својата воена операција против курдските формации во северна Сирија, изјавувајќи дека Брисел...

Турската офанзива во Сирија започна со бомбардирања од воздух

Турција и нејзините сојузници меѓу сириските бунтовници започнаа воена операција во североисточна Сирија, објави претседателот Реџеп Таип Ердоган. Ердоган тврди дека целта на операцијата е...

Турција е подготвена за евентуална воена операција во Сирија

Турското Министерство за одбрана соопшти дека сѐ е подготвено за евентуална воена операција во Сирија. Како што се додава во соопштението, воспоставувањето на...

Саудиска Арабија ги разгледува сите опции за Иран

Саудиска Арабија верува дека Иран стои зад неодамнешните напади врз нафтените постројки „Сауди Арамко“ и ќе ја разгледа опцијата за воена опција како одговор,...

Безбедносните зони во Сирија услов за безбедна Турција

Ако не се воспостават безбедносни зони во северна Сирија и ако продолжат заканите кон Турција, ќе биде покрената воена операција, предупреди турскиот министер за...

Тереза Меј доби „зелено светло“ за акција во Сирија

Британската Влада и даде „зелено светло“ на премиеката Тереза Меј да им се придружи на САД и на Франција во планирањето на воена операција...