17.8 C
Skopje
26.9.2021 - 22:45

Ознака: воена база

Американска воена база затворена по оружен инцидент

Воздухопловната база „Рајт Патерсон“, недалеку од градот Дејтон во американската сојузна држава Охајо, беше затворена во текот на ноќта поради известување за инцидент. Како што...

Талибаниците зазедоа поранешна американска база: Не брзаме никаде, џихадот нема да...

Поранешна американска воена база во Авганистан сега е во рацете на талибанците, а иднината на замјата останува неизвесна. Новинарката на Си-ен-ен, Клариса Ворд известуваше од...

Русија ја покажа воената база на Арктикот, лоцирана блиску до територија...

Русија неодамна ја прошири пистата во својата воздушна база „Нагурскоје“ на должина од 3.500 метри, што значи дека таму може да приземји поголем дел...

Нападната воена база во Ирак каде се сместени американски трупи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во нападот нема жртви, но направена...

Исламска држава презеде одговорност за ракетирањето на Баграм

Терористичката Исламска држава ја презеде одговорноста за ракетирањето на американска воена база во близина на Кабул, пренесува РТ. Во инцидентот нема жртви, но нападот...

Коронавирусот навлезе и во воена база во Франција

Неколку лица стационирани во воздушната база Крил надвор од Париз се инфицирани од коронавирус. Воздушната база се користела за летовите за евакуација на француските...

Нападната воена база во Сирија, соборени дронови и ракети

Сириската авиобаза Тифор, во источниот дел од земјата, во провинцијата Хомс, синоќа била цел на напад на дронови и ракети, јави сириката агенција САНА. Според...

Мировните преговори треба да ја издржат талибанската опсада врз базата „Баграм“

Жестоката размена на оган меѓу талибанските милитанти и американските сили во близина на воената база „Баграм“ во Авганистан, во текот на вчерашниот ден, се...

Четворица мртви во нападот во воената база на Флорида

Четири лица, вклучувајќи го и осомничениот напаѓач, се убиени денеска во военопоморската база Пенсакола, во американската сојузна држава Флорида, јавуваат американските медиуми. Од канцеларијата на...

Русија нуди поглед во напуштената американска база во Сирија

Руските новинари објавуваат видео-снимки од базата на САД во близина на сирискиот град Манбиџ, која американските војници ја напуштија во брзање додека се повлекуваа...