Ознака: водовод

Екипи на „Водовод“ го расчистуваат теренот по вчерашното невреме

По вчерашниот силемн ветер проследен со врнежи на дожд кој го зафати главниот град, екипи на „Водовод и канализација“, започнаа со расчистување. - Од раните...

До петок долговите за вода ќе можат да се платат на...

ЈП Водовод и Канализација – Скопје ја потсетува јавноста и граѓаните на град Скопје, дека спроведувањето на одлуката донесена од Управниот одбор за наплата...

Водовод со апел за рационално трошење на водата

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури. Особено да се...

Делови од Ѓорче Петров утре без вода

ЈП Водовод и Канализација известува дека утре, поради реконструкција на водоводна мрежа ф-400 мм на улиците Радушка и Вера Циривири Трена во населбата Ѓорче...

Бактериолошки неисправна водата од повеќе чешми и водоводи во кичевијата

Отсекот за здраствена екологија од Кичево, ги известува жителите од повеќе селски населби и градот, дека бактериолошки е неисправна водата на повеќе чешми и...

Надминат проблемот со водоснабдувањето во високите зони во Аеродром

Завршен е проектот на ЈП Водовод и канализација со кој ќе се надмине проблемот со водоснабдувањето во високите зони во општина Аеродром. Станува збор за...

Скопскиот водовод има дури 50 отсто загуби на вода

Климатските промени и глобалното затоплување веројатно за кратко време ќе нѐ доведат во ситуација кога водата ќе биде многу редок и баран ресурс, особено...

Заостанатиот долг за вода и смет ќе може да се плати...

ЈП Водовод и канализација - Скопје и ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје ги известуваат корисниците коишто имаат заостанат долг за потрошена вода и смет...

Со сателитско снимање откриени 237 дефекти на водоводната мрежа

Според последните истражувања и анализи на Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ загубата на вода во Град Скопје изнесува околу 50 отсто. За да се...

Во Визбегово од ноември ќе се гради водовод и канализација

Во индустриската зона Визбегово  во ноември годинава ќе почне изградба на водоводна и канализациска мрежа за што ќе бидат инвестирани осум милиони евра, најавија...