13.8 C
Skopje
28.9.2021 - 8:42

Ознака: Водно

Водно доби статус на заштитено подрачје

Владата донесе одлука за прогласување на дел од Водно за заштитено подрачје од петта категорија. „Со оваа одлука се овозможува зачувување на автентичната состојба на...

Три лица затекнати на Водно задржани во полициска станица

Во текот на изминатото деноноќие,  во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на Македонија, од страна на МВР беа ангажирани околу...

Саксии со канабис пронајдени при увид во пожар на Водно

При увид во пожар на Водно, вчера, полицијата пронашла околу 15 саксии со стебла канабис, кои биле зафатени од пожарот. Според МВР, вчера, во 13.00...

Конески ќе добие споменик пред неговата куќа на Водно

По повод 100-годишнината од раѓањето на великанот Блаже Конески, Градот Скопје е во постапка за подигнување спомен-обележје пред куќата на Конески на Водно, рече...

По повод денот на Европа, утре планинарски марш на Водно

Утре, во организација на Европското движење во Република Северна Македонија, кое дејствува во рамките на Меѓународното европско движење со седиште во Брисел, а по...

Одлуката за прогласување за заштитено подрачје ја запира урбанизацијата на Водно

Процесот за прогласување на Водно за заштитено подрачје е сѐ уште отворен за сите сугестии и предлози за најдобро решение кое ќе ги опфати...

Законот за заштита на природата обезбедува интегрална заштита на Водно

Во иницијативата што ја поведуваат граѓански организации и неколку професори од Шумарскиот факултет (наспроти четириесетина професори од Институтот за биологија и Институтот за географија...

Водно да не биде „ново Стајковци“

За да не се повтори ваквата ситуација, а имајќи предвид дека неколку скопски населби, вклучувајќи го и клиничкиот центар „Мајка Тереза“, се непосредно изложени...

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла, Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење на организиран криминал. Автомобилот беше во придружба на две полициски и...

Кој ќе вари чајче на Крстовар?

Планинарскиот дом и понатаму ќе биде сврталиште за сите планинари и рекреативци што го посетуваат врвот на планината Водно, Крстовар. Тоа и понатаму ќе...