Ознака: Водици

Кристијан Ниневски го фати светиот крст во Скопје

Дваесет и петгодишниот Кристијан Ниневски од Скопје го фати светиот крст што архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан...

Христијан Митрески го фати крстот во Кичево

Младиот 21 годишен Христијан Митрески го извади крстот од осветените води во базенот на поранешниот Дом на АРМ во Кичево. Најпрво во црковниот храм...

Деветоодделенецот Христијан го фати крстот во Дебар

Деветоодделенецот Христијан Јаковлевски е најсреќниот од трите момчиња кои денеска скокнаа по светиот крст во Дебар. – Пресреќен сум. Првпат го фаќам светиот крст. Посакувам...

Осветените води носат благодат

Македонија масовно слави Водици Според теолозите, на тој ден синот божји бил крстен во реката Јордан, а од тогаш крштевањето се слави како духовно раѓање...

Мицкоски: Со празнувањето на овој свет ден се продолжува негувањето на...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод верскиот празник Богојавление - Водици упати писмо со честитки до Архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на...

Заев: Празникот Водици повикува на духовна зрелост и добра волја

Премиерот Зоран Заев по повод верскиот празник Богојавление – Водици упати писмо со честитки до Архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима,...

Иванов: На Водици, Бог да ни даде сила да истраеме пред...

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Посебен сообраќаен режим за Водици

Посебен режим на сообраќај во центарот на Скопје и во општините Ѓорче Петров и Аеродром ќе биде воведен денеска за време на одбележувањето на...

Православните верници го празнуваат Богојавление – Водици

Православните христијани денеска го празнуваат празникот Водици или Богојавление - денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во...

Сите лица на јануари

Годинава тој страв е уште поголем и е испреплетен од разни причини - дипломатски, политички, религиски итн. Да се потсетиме само дека лани во...