27.8 C
Skopje
17.9.2021 - 15:10

Ознака: Водици

Владимир Путин традиционално влезе во студената вода за Водици

Рускиот претседател, Владимир Путин, се нурна во ладната вода во Московската област на православниот празник Богојавление. Тој влезе во дупката во водата направена во облик...

Изостана традиционалното одбележување на Водици во Kичевско

По многу години и децении, поради пандемија со ковид-19 годинава не се случи традиционалната прослава на Водици во кичевските села и градот. Околу 150 селски...

Во Охрид се капеа за Водици

Во црквата „Св. Никола Геракомија“ во Охрид со помал број верници, поради протоколите за заштита од коронавирусот, беше продолжена охридската традиција. Наместо во езерото,...

Водици се одбележува со литургии, нема скокање по крстот

Годинава за првпат денешниот празник Богојавление - Водици поминува без традиционалното скокање по светиот крст, поради епидемијата со ковид-19. Денот е одбележан со свети литургии...

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите...

На Водици осветување на водите во црквите и во храмовите

Годинава, поради пандемијата на коронавирусот, ќе изостанат масовното собирање и традиционалната церемонија на скокање по светиот крст во реките и во езерата во земјава....

Едни поинакви Божиќ, Василица и Водици

Ќе се одржат ли годинава традиционалните црковни манифестации за одбележување на трите големи христијански празници Божиќ, Василица и Водици, за кои е карактеристична масовна...

Примопредавање на кумството со капење во коритата од селските чешми во...

Примопредавањето на кумството за верскиот празник Водици од старите на младите кумови, во секое село во Кичевско има свои специфики. Дефинитивно најавтентично и со...

На час по веронаука и верници и политичари

Инцидентите со насилничкото тегнење на крстот за време на празнувањето на Водици во Штип, но и давањето политички изјави на верски манифестации низ земјата,...

Верски чествувања со неверски елементи

На тоа како природно да се надоврзува и политичката пропаганда, можеби на „маргините“ на едно случување со верски карактер, но колку тоа да е логично...