Ознака: вода

Мигрантите во Ламанш се заканија дека ќе си ги фрлат децата...

Нелегалните мигранти што минуваат низ Ламанш во мали чамци се закануваат дека ќе се удават себеси или своите деца за да ги вратат француските...

Куќа на вода во Палм Бич – идеално засолниште

Луксузната вила наречена „Лилипад Палм Бич“ е куќа на вода на соларен погон и се наоѓа во Палм Бич, во Нов Јужен Велс, Австралија....

Без вода и тоалет во време на корона

Продавниците во кои нема ниту тоалет ниту вода се вистински проблем за вработените. Такви продавници има во трговски центри и на зелени пазари во...

„Аркуп“, куќа на вода – идеална за изолација

Пловечката вила „Аркуп“ е прва куќа-јахта на светот. Станува збор за луксузна вила, која може да плови на море, но и да стои на...

СКОПСКО – инфо

Неколку општини денеска без струја Поради веќе планирани технички зафати во електросистемот на Скопје, за денеска „ЕВН Македонија“ најавува неколкучасовни исклучувања од мрежата на корисниците...

Збогум на европските плажи

Европа може да изгуби дури 15.000 километри од своето крајбрежје, поради ерозијата предизвикана од климатските промени. Најпогодени од овој еколошки проблем ќе бидат плажите...

Јупитер има повеќе вода отколку што очекуваа научниците

Новообјавените податоци на НАСА покажуваат дека водата сочинува околу 0,25 отсто во атмосферата над екваторот на планетата Јупитер. Новите податоци покажуваат многу повисоки вредности...

Новиот уред „Џени“ создава чиста вода за пиење од воздух

Ако некогаш се најдете во ситуација да немате пристап до чиста проточна вода, има неколку работи што можете да ги направите и да преживеете....

Пресушија каналите во Венеција, гондолите останаа во кал

Познатите канали во Венеција останаа без вода, откако плимата опадна драматично, само два месеца откако беа поплавени градските улици. Италијанскиот град изграден на лагуна со...

Миграциите, водата и пејзажот – теми на европските престолнини на културата

Риека во Хрватска и Голвеј во Ирска годинава ја делат титулата европска престолнина на културата, а ја презедоа од италијанскиот град Матера и од...