Ознака: ВМ

Блесок на Николовски, шахистите ремизираа со Германија

Женската репрезентација на Македонија, пак, убедливо беше поразена од Србија на ЕП во Батуми, во дуел во кој ремизира единствено Стојковска Македонската машка шаховска репрезентација...

Македонските проблемисти освоија 49 поени за новиот ФИДЕ-албум

На Светскиот конгрес на шаховската композиција во Вилнус, ВМ во проблемски шах Зоран Гавриловски освои специјална награда на официјалниот петдневен турнир во компонирање На Светскиот...

Станојоски со максимален ефект

Прилепскиот шаховски велемајстор (ВМ) и член на Алкалоид, Звонко Станојоски (2.449 рејтинг-поени), води по третото коло на Отвореното првенство на Македонија, кое се игра...