Ознака: ВМРО

Како настанала песната „Царот Неготински“

Хусеин-пеливан (Хусеин-капетан) од село Тимјаник бил најпознатиот разбојник во Тиквешијата и поради своите злосторства бил затворен во Солун. Но, во 1899 год. бил помилуван...

Јане Сандански: Сите жители на Македонија се чисти Македонци

Повеќе извори посочуваат дека левицата на ВМРО предводена од Јане Сандански ја негувала македонска национална свест.  Елефтериос Ставридис во својота книга „Зад кулисите на КПГ“, истканува...

Македонштината низ неколку документи

Во почетокот на втората деценија на 20 век, Тодор Александров ја возобновува ВМРО врз македонска основа. Во своето прво окружно од 1920 година, Централниот...

Бугарскиот дипломат Григор Начович за македонските работи

Непосредно пред Илинденското востание, бугарскиот политичар Григор Начович неколку пати се обидел да се сретне со еден од основачите и раководителите на ВМРО-Христо Татарчев,...

Брнс им ја нагласи важноста на законот за ЈО на независните...

Амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнс, денеска во земјава се сретна со осумте независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Таа на својот Твитер профил соопшти дека...

Што содржи тајниот документ на ЦИА за Македонија подготвен пред 70...

Семакедонско обединување во една држава поддржано од Југославија и ВМРО Викендов се навршуваат точно 70 години од тогаш подготвената, топ-доверлива информација на директорот на ЦИА,...

Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ остануваат на своите позиции, кризата се продлабочува

Договорот од Преспа е клинички мртов, изјави вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, по завршувањето на состанокот на Извршниот комитет на партијата. - Бевме сведоци...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја напушти работата на Собранието, изјави денеска на прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски, но не прецизираше дали тие нема да учествуваат само на...

Триесет и пет кандидати за координатор на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

Деновиве заврши конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ за избор на координатори на Општинските комитети. Иако по поразот на парламентарните и локалните избори се очекуваше во Битола интересот...