Ознака: ВМРО-ДПМНЕ

Никола Груевски останува пратеник

Собранието вчера не му го одзеде пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За предлогот за одземање на мандатот, кој...

Опозиција со две лица, за внатрешна и за надворешна употреба?

Додека од една страна се препорачува со резерва да бидат толкувани изјавите на меѓународните претставници, во однос на случувањата поврзани со најголемата опозициска партија,...

Алхемијата на политиката

Иако и претходно во повеќе наврати се споменуваше, идејата за некакво меѓупартиско, општествено и национално помирување како да изрти по неодамнешниот референдум и престројувањата...

Формирањето на комисијата за помирување одложено за следниот понеделник

За формирање на комисијата за помирување, за што иницијатива доставија независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ќе се разговара на...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе дебатираат за амандманите, нема да учествуваат во...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во Координатвното тело за помирување во Собранието на Република Македонија, за нацрт-амандманите за уставните измени, за кои...

Формирањето на комисијата за помирување одложено за следниот понеделник

За формирање на комисијата за помирување, за што иницијатива достави независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, ќе се разговара на...

Одбиена жалбата на ВМРО-ДПМНЕ за замрзнувањето на партискиот имот

Кривичниот совет ја одби жалбата на ВМРО-ДПМНЕ и го потврди решението за замрзнување на недвижниот имот на политичката партија, информира денеска Основен суд Скопје...

Оставки и „виши сили“ го тресат ВМРО-ДПМНЕ

Соочени со внатрепартиските престројувања, во ВМРО-ДПМНЕ одлучија, наместо досегашните десет пратенички групи (за кои веќе не ги исполнуваат деловничките услови за функционирање), да дејствуваат...

Имотот на ВМРО-ДПМНЕ замрзнат, СЈО се сомнева за злоупотребени 4,9 милиони...

Случувањата околу и во ВМРО-ДПМНЕ и понатаму актуелни. Министарката за правда Рената Дескоска вчера порача да нема амнестија за насилствата во Собранието од 27...

Јанушев: За првпат на европско тло се бара замрзнување на имот...

За првпат во историјата на Република Македонија, но и за првпат на европско тло се бара замрзнување на имот на политичка партија која што...