12 C
Skopje
21.9.2018 - 10:16

Ознака: ВМРО-ДПМНЕ

Референдумот жешка тема меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Двете најголеми политички партии во земјава го искористија викендов да си поделат меѓусебни обвинувања поврзани со претстојниот референдум. Владејачката СДСМ го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Четврти протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ денес во Кичево

Најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ денес во Кичево го одржа својот четврти протестен марш, против референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Протестниот...

Заев: Потребно е единство, опозицијата да се вклучи во обезбедувањето иднина...

Македонскиот премиер Зоран Заев и денеска ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се приклучи и да овозможи успешен референдум за, како што рече, успешна иднина...

За доградба на тетовската гимназија повеќе се зборува отколку што се...

Политички надмудрувања преку прес-конференции се случуваат во Тетово на тема доградба на гимназијата откако лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави дека партијата ќе се...

Заев им понудил на ВМРО-ДПМНЕ влез во Владата, тие останале на...

Премиерот Зоран Заев денеска обелодени дека и понудил на ВМРО-ДПМНЕ да влезе во Владата за заедно да го „одработат“ референдумот. Но, ВМРО-ДПМНЕ го одбила...

Почна пленарната седница за распишување на референдум за името

Собранието на Република Македонија ја започна седницата за распишување на одлука за референдум за името. Иницијативата беше поднесена денеска од пратениците од СДСМ, ДУИ...

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието ќе докажува дека референдумското прашање е манипулативно

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не ставија потпис на иницијативата за распишување на референдумот за името, која е поднесена во Собранието и која ќе биде разгледана...

Николоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди подобар договор со Грција

Доколку граѓаните и Собранието не го прифатат овој договор за името со Грција, идна влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе го препреговара договорот и убеден сум...

И ВМРО-ДПМНЕ ги достави до Џафери предлозите за членови на ДИК

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ претпладнево до кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери конечно ги доставила предлозите за членови на ДИК од нивната...

Прецизно референдумско прашање – јасен став од граѓаните

Обелоденувањето во јавноста на можното референдумско прашање во однос на спогодбата со Грција за промена на нашето уставно име, како и идното членство во...