36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 16:39

Ознака: ВМРО-ДПМНЕ

Арсовски oд Кочани: Ќе поднесеме кривични пријави против власта поради ненавремено...

Денеска сме тука во Кочани побараме одговорност, за тоа што вчера наместо да се стиши оваа огнена стихија тука, од страна на надлежните на...

Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговарајќи на...

Мицкоски: Ние сме за отворени листи и поддржуваме помал изборен праг

ВМРО-ДПМНЕ имаше принципелна позиција дека важно е овие избори да бидат фер и демократски, да не ни се случува како што беше за парламентарните...

Мицкоски: Ќе направиме автопат од Скопје до Прилеп преку Бабуна

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од Прилеп вети изградба на автопат од Скопје до Прилеп преку Бабуна и забрана за увоз на тутун додека...

МОН: ВМРО – ДПМНЕ нема почит кон наставниците

Министерството за образование и наука изразува жалење што денеска поради опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, како што се наведува, испуштена е можноста за усвојување на...

ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да преговара со сите кои се против владејачката...

На денешната прес конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на можни коалицирања за локалните избори истакна дека ВМРО-ДПМНЕ...

Собранието ја усвои резолуцијата за македонските „црвени линии“

Со 95 гласа „за“ и еден воздржан, Собранието ја усвои резолуцијата за утврдување на државните позиции во контекст на блокадите на евроинтеграциите поднесена од...

Предлог-резолуцијата за „црвените линии“ пред пратениците

Предлог-резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции во контекст на блокадите на европските интеграции, поднесен од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе се најде на...

ВМРО-ДПМНЕ поддржува измени на Изборниот законик во согласност со препораките на...

ВМРО-ДПМНЕ поддржува измени на Изборниот законик во согласност со препораките на ОБСЕ-ОДИХР во консензус со партиите, соопштија од партијата. - ВМРО-ДПМНЕ поддржува измени и дополнувања...

Мицкоски: Седиштата на институциите ќе ги преместиме низ цела Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината "Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ презентираше два нови концепти за граѓаните, мојот данок,...