22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 16:38

Ознака: влијание

Европскиот фудбал загубил четири милијарди евра во сезоната 2019/2020

Во повеќето случаи станува збор само за влијание од три месеци на ковид-19. Ќе поминат неколку години пред да се пресмета целосното финансиско влијание...

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој...

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар, ниту пак да ѝ се јави за...

Кина најави позасилено економско влијание на Балканот

Пекинг веќе ја дефинира натамошната економска соработка со земјите од Западен Балкан, а подготвеност за поголемо економско поврзување со кинеските компании беше искажана и...

И Амазонската дождовна шума погодена од коронавирусот

И Амазонската дождовна шума, значајна за балансирање на климата во светот и борбата против климатските промени, страда од пандемија на коронавирус која го забрза...

Кина го „купува“ влијанието на Балканот

Влијанието на Кина во регионот се остварува на поефикасен начин, но со одобрените кредити за инфраструктурни проекти, кои изгледаат поволно, може да биде финансиски...

Влијанието на дождот и на ветерот врз риболовот

Брзото заладување, дождот, грмотевиците, ветерот, топењето на снегот, се фактори што со своето влијание можат да го наградат рибарот со богат улов, но некогаш...

Иран засилено го зголемува влијанието на Блискиот Исток

Иран победува во стратегиската битка за влијание на Блискиот Исток против својот најголем ривал Саудиска Арабија. Иранските регионални ривали потрошија многу милијарди долари за...

Анѓушев: Немав никакво влијание врз одлуката за прогресивниот данок

Немав никакво влијание во носењето на одлуката за замрзнување на прогресивниот данок, изјави вицепремиерот Кочо Анѓушев, кој одговарајќи на новинарско прашање кажа дека оваа...

Растат влијанието и довербата во весниците

По спојувањето на едни од најголемите издавачи на весници во САД - „Њу медија/ Гејт хаус“ и „Ганет“ - новата компанија ќе го поседува...

До каде дофрла сенката од Тирана

Искуството и практиката покажуваат дека политичките идеи и проекти создадени во Албанија имаат големо влијание врз текот на настаните во политичкиот живот во Македонија,...