15.8 C
Skopje
14.10.2019 - 22:52

Ознака: власт

Бојкот на изборите значи поддршка на власта

Прекрстувањето на државата и бришењето на македонизмот не се завршени работи доколку се мобилизираме против тоа. Само масовно учество на претседателските избори ќе го...

За САД не е важно кој е на власт во Белград

Од Вашингтон нема ниту да ја спречуваат ниту да ја овозможуваат промената на власта во Србија, сѐ додека актуелната власт е кооперативна околу прашањето...

Револуцијата ги изеде и своите и туѓите деца

Едноставно, како да го снема ентузијазмот. Како неповратно да исчезна и последниот никулец на надеж и на верба оти нештата можат да се сменат,...

Пропаганден спот на власта против опозициските лидери

Српската напредна партија на социјалните мрежи објави режирано видео со глумци, во кое се исмеваат претставниците на опозицијата Драган Ѓилас и Вук Јеремиќ и...

И власта почна да се задушува во нечистиот воздух

Темата што најдиректно и најдлабоко ги засега сите граѓани во земјава можеби на прв поглед не изгледа како нешто што би можело да им...

Лавров: САД и сојузниците сакаат да ја соборат власта во Венецуела

Вашингтон и неговите најблиски сојузници отворено спроведуваат политика чија цел е соборување на легитимната власт во Каракас, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј...

Изборите напролет – клучен тест за власта и за опозицијата

Претстојните избори напролет, двојни (заедно со парламентарните) или поединечни (само претседателски), се своевиден нов референдум за граѓаните, на кои тие ќе ги оценат досегашните...

Луѓето повеќе им веруваат на своите роботодавачи, отколку на владите

Вашингтон, 22 јануари 2019 (МИА) – Луѓето во светот имаат поголема доверба во своите компании отколку во политичките лидери, покажа истражување кое во исто...

Власта и опозицијата се усогласија околу Законот за спречување корупција

Постигната е согласност меѓу владеачкото мнозинство и опозицијата околу Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси. СДСМ прифати 20 од 40 амандмани...

Ѓаволот ја однесе правдата

Не знам што ќе каже Европската комисија за сето ова, но реакциите на домашната јавност што деновиве успеаја да се пробијат дури и низ...