8.8 C
Skopje
28.11.2021 - 1:21

Ознака: власт

Враќањето на Марин Ле Пен

Лидерката на десничарската партија Национален собир, Марин Ле Пен, никогаш не била поблиску до преземање на власта во Франција, отколку сега, стои во  најновите...

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во заминување веднаш штом ќе...

Трамп: Мирно ќе ја предадемe власта, но борбата за Америка тукушто...

Американскиот претседател Доналд Трамп вети мирно предавање на власта откако Конгресот потврди дека Џо Бајден е победник на претседателските избори. - Иако целосно не се...

Власта неефикасна против пандемијата и корупцијата

Албанија Во Албанија има политичка поделба и таа е во групата на политички нестабилни и најнеразвиени европски држави. По доаѓањето на Еди Рама, претседателот...

Брзи избори, бавна власт

И пред најавениот „есенски бран“, пандемијата во земјава зема замав, а нејзините ефекти се галопирачки што, за жал, се потврдува со секојдневните црни статистики,...

Мицкоски со три барања до власта на протестот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на денешниот протест против поскапувањето на електричната енергија, упати три барања до Владата, на кои рече дека треба...

Мноштво предизвици за извршната власт

Дебатата во Собранието започна завчера со експозето на мандатарот и лидер на СДСМ Зоран Заев, кој пред пратениците ја претстави предлог-програмата за работата на...

Блескава власт и багра народ (2)

Во моментот кога почнаа да се заговараат избори во полн капацитет се активира клиентелистичкиот карактер на македонската политика: Владата почна да корумпира гласачи, а...

Прилог кон дефинирање на феноменот власт (македонски примерок), приказна што децата...

Да претпоставиме дека определено множество со потребен и доволен број граѓани, со парцела и работен простор, со потврдена финансиска моќ има намера да создаде...

Какво здравје, власт пред сѐ

Велат дека низ историјата пандемиите од ваков вид претставувале неспоредлив тест за политичките лидери и за нивната посветеност за доброто на нацијата. За општото...