14 C
Skopje
17.11.2019 - 19:38

Ознака: власт

Додека се множат проблемите, Си го зајакнува неговиот политички „огнен ѕид“

Додека Кина води трговска војна, економијата забавува и има немири во Хонгконг, Си Џинпинг ќе го искористи партиското заседание за да се насочи повеќе...

Второ соочување на власта и на опозицијата во Софија

Владејачката партија ГЕРБ ќе ја задржи доминацијата, но со помала поддршка отколку пред четири години, се првичните резултати од завчерашните локални избори во Бугарија....

Политички толковен речник на поимот „реформи“

Токму битноста на прашањето поврзано со реформите треба да биде заедничка цел и на власта и на опозицијата. Без реформи не можеме да се...

Зелената боја ќе преовладува во партиските програми

Она што е хроничен проблем, не само кај нас туку и во регионот, е што партиите откога ќе ја освојат власта, во значаен дел,...

Игра со нервите околу СЈО

Нејасна и опасна е играта помеѓу власта и опозицијата, со оглед на тоа дека во нерешениот проблем постои сериозен потенцијал за нова политичка криза...

Нема живот без партија

Партија, партија. Оваа партија, онаа партија. Партија на власт, партија во опозиција. Едната партија ваква, другата таква. Просто да имаш чувство дека луѓето повеќе...

Почна лидерската средба меѓу власта и опозицијата

Почна лидерската средба меѓу власта и опозицијата, на која повторно ќе се стави на дневен ред Законот за јавно обвинителство, со кој би се...

Власта и опозицијата се расправаат за тоа кој го штити криминалот

Лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на одржување предвремени избори во државата, на прес-конференцијата што ја одржа вчера, во врска со случајот...

Ај да рушиме власт бе, пеер!

Кај си бе, пеер? Еве бе, пеер! Што наваму бе, пеер? И јас бе, пеер, малку низ колумна, гол да ти шетам. Океј бе, пеер. А...

Владимир Путин – дваесет години на власт

  Пред дваесет години тогашниот руски претседател Борис Елцин го назначи за премиер Владимир Путин. Веројатно малкумина можеа да предвидат дека тогаш недоволно познатиот Путин...