9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 6:55

Ознака: власт

Се нишани кон локалната, а се цели кон централната власт

Локалните избори претставуваат најголема шанса за партиите да се приближат до граѓанинот, затоа што решавањето на локалните потреби е решавање на најсуштинските граѓански колективни...

Кога ќе дојдеме на власт, сѐ ќе опљачкаме!

Понекогаш ни велат дека премногу сме пишувале за античките римски државници и не сме побудувале интерес кај читателите. Во ред, ја прифаќаме забелешката и...

Борел: ЕУ е подготвена да ѝ даде три милијарди евра на...

Европската Унија е подготвена да ѝ даде на Белорусија три милијарди евра доколку претседателот Александар Лукашенко биде сменет од власт и се случи демократска...

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во врска со случајот „Ибица“...

Путин го потпиша законот со кој може да биде на власт...

Рускиот претседател, Владимир Путин, денес потпиша закон со кој теоретски може да остане на власт до 2036 година. Според претходниот Устав, 68-годишниот Путин, кој е...

Мицкоски: Се покажа дека власта има мнозинство само да си го...

Добро е што владејачкото мнозинство го прифати предлогот кој го дадов вчера за приоритетно гласање на четирите закони за помош на стопанството и граѓаните,...

Показна вежба за кршење на принципот на поделба на власта

Од каде потребата во случајот „Мијалков“ да се „командува од еден центар“ и колку ваквите постапки се на штета на владеењето на правото и...

Мицкоски: Прво нова Влада, па спроведување на предвремените избори заедно со...

Предвремените парламентарни избори и се потребни на Македонија и единствен логичен термин е заедно со локалните избори, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи...

Враќањето на Марин Ле Пен

Лидерката на десничарската партија Национален собир, Марин Ле Пен, никогаш не била поблиску до преземање на власта во Франција, отколку сега, стои во  најновите...

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во заминување веднаш штом ќе...