Ознака: власти

Русија Москва ги отфрла обвинувањата на британските власти

Министерството за надворешни работи на Русија ги оквалификува како дезинформација и провокација тврдењата на британското МНР дека Москва има намера во Украина да доведе...

Засилување на антикорупциската борба во општините

Голем број меѓународни, но и домашни организации со години укажуваат на проблемите поврзани со корупцијата на локално ниво. Во интерес на јавноста и во...

Кубанските власти со отстапки по граѓанските протести

По масовните антивладини протести, кубанската комунистичка власт ги легализира малите и средните приватни претпријатија до сто вработени и тоа се смета за голема промена...

Кубанците развиваат свои вакцини

Колку што сум упатен лично, здравствениот систем им е совршен. Тоа го знам од времето кога бев на универзитетот „Харвард“, кога кажуваа дека идеални...

Да работиме уште посилно на одговорноста на граѓаните за чиста животна...

Факт е дека во критичниот период имавме повеќе сончеви денови со чист воздух, ветрови што придонесуваа за почист воздух, но факт е дека повеќе...

Милошоски: Обвинителството е алатка за притисок на власта кон неистомислениците

Обвинителството продолжува да биде алатка за притисок на власта кон неистомислениците. Секој опонент на политиката на кланот Заеви кој ги разоткрива аферите на нивното...

Пендаровски: Сите власти треба да му се извинат на народот за...

Сите ние што сме биле досега или сме сега на власт да му се извиниме на македонскиот народ и на македонските граѓани што не...

Санкциите ја сопреа нафтата, но не и кокаинот?

Санкциите кон Венецуела можеби го спречија протекот на нафта кон Соединетите американски држави, но тие, наводно, направија многу малку за да спречат проток на...

ФОТОВЕСТ

Најмалку девет лица загинаа, а 47 се повредени во железничката несреќа што се случи вчера во Анкара. Турските власти стравуваат дека конечниот биланс од...

Властите допрва ќе размислуваат за зелени покриви

Граѓаните во Скопје веќе го чувствуваат загадувањето на воздухот, а сите знаат дека зеленилото и дрвјата потпомагаат многу за негово прочистување. Од таа причина...