Ознака: Власи

Кога ќе запре прогонот на Власите и на Македонците?

Отворено писмо до Прокопис Павлопулос, претседател на Република Грција Почитуван господине Павлопулос, морам да ви кажам некои работи, па поради тоа и ви пишувам....

Власи: Прашањето со границите е затворено, но можна е корекција на...

Некогашниот висок функционер во поранешна Југославија и некогашен советник на актуелниот косовски претседател Хашим Тачи, адвокатот Азем Власи, смета дека размена на територии меѓу...

Влашки поуки

По повод празникот на Власите, 23 Мај, и во контекст на запазување и негување на традицијата на заедништво и мултиетничност издвојувме повеќе влашки поуки 1)...

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на Власите

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на сите припадници на влашката заедница во Република Македонија им го честита Националниот ден на Власите,...

Иванов го честиташе Националниот ден на Власите

Претседателот Ѓорге Иванов упати честитка до припадниците на Влашката заедница во Република Македонија, по повод 23 Мај - Националниот ден на Власите. - Овој значаен празник...

Власите во Македонија го одбележаа 23 Мај

Влашката заедница во Македонија денеска во хотелот Александар Палас во Скопје го одбележа 23 Мај – Меѓународниот ден на Власите. Македонија е единствената држава во...

Среда, 23 мај неработен ден за Власите

Среда, 23 мај 2018 година, Националниот ден на Власите, е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Република Македонија, соопшти денеска Министерството...