38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:09

Ознака: Владо Бучковски

Бучковски во Договорот за добрососедство го гледа решението за спорот

Нашите позиции се кристално јасни, односно мора да се најде заеднички именител и со тоа да им го отвори патот на идните генерации, а...

Бучковски: Ќе најдеме решение со Софија до крајот на годинава

Специјалниот претставник за Бугарија Владо Бучковски изрази силен оптимизам дека ќе се најде решение за сите спорни прашања со Бугарија, објави „Дојче веле“. - Јас...

Бучковски: Блискоста со Бугарија нè тера да преземеме чекори за решение

Мојата улога како специјален претставник на Северна Македонија произлегува од напорите на македонската Влада да постигне решение во билатералниот спор со Бугарија и на...

Ќе ги разгледаме бугарските коментари и ќе изградиме јасна позиција

Бучковски за МИА Македонската работна група ќе ги разгледа коментарите кои стигнаа од Бугарија за македонскиот предлог акциски план и ќе биде изградена јасна позиција,...

Бугарија ѝ предложила на Македонија акционен план за спроведување на Договорот

Вицепремиерот Екатерина Захариева го прими специјалниот пратеник на Владата на Република Македонија Владо Бучковски, кој е во работна посета на Бугарија, пренесува БГНЕС повикувајќи се...

Треба да се искористат сите можности за решение

МНР за посетата на Бучковски во Софија Министерството за надворешни работи попладнево потврди дека Специјалниот претставник за дијалогот со Бугарија, Владо Бучковски денеска е во...

МНР: Во наредниот период Бучковски ќе има чести патувања на релација...

Од Министерството за надворешни работи (МНР) информираат дека министерот Бујар Османи со неговата бугарска колешка, Екатерина Захариева неделава договорил во текот на претстојните денови...

Ахмети се сретна со Бучковски: Решението со Бугарија е брзо достижно

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети синоќа се сретна со поранешниот премиер Владо Бучковски, задолжен од Владата зa спорот со соседна Бугарија. Ахмети...

Борисов: Сегашните и идните генерации нема да ни простат ако не...

Отсекогаш верував дека решенијата можат да се најдат на преговарачката маса. Сегашните и идните генерации нема да ѝ простат ниту на Бугарија, ниту на...

Захараиева по средбата со Бучковски: Само зборови не се доволни, сакаме...

Само зборови повеќе не се доволни, сакаме дела, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, по разговорот со специјалниот претставник на...