Ознака: владимир талески

Талески и Бончановски бараат ослободување од куќен притвор

На отворена седница на Апелациониот суд во Скопје беа разгледувани жалбите на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, и секретарот на општината, Слободан Бончановски,...

Кацарска ја достави пресудата за „Транспортер“

По повеќе од два месеца од изрекувањето на првостепената пресуда, судијката на Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска, ја достави пресудата до осудените во...

Отворено писмо на Владимир Талески: Судскиот процес беше сѐ, само не...

По пресудата на Кривичниот суд во Скопје, кој го осуди на казна затвор од осум години, поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески се огласи...

Полицијата го контролира Владимир Талески во домашен притвор

По изрекувањето на пресудата од осум години затвор од страна на судијката на Кривичниот суд, Добрила Кацарска, поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески од...

Единаесет фирми треба да вратат над 34 милиони денари во случајот...

Единаесет правни субјекти треба да вратат над 34 милиони денари во случајот „Транспортер“ пресуди Кривичниот суд. Судијката Добрила Кацарска потенцираше дека доколку овие фирми...

Владимир Талески осуден на осум години затвор за проневера на 360...

Судечкиот совет во случајот „Транспортер“ донесе пресуда со која го осуди поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, на осум години затвор, за проневера на...

Кривична пријава за Владимир Талески за „Копанки“

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска денеска објави дека општина Битола поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески и други лица за...

Одложени судењата за „Транспортер“ и „Траекторија“

Судењата за предметите „Транспортер“ и „Траекторија“ на СЈО денеска беа одложени на барање на државното јавно обвинителство и на Специјалното јавно обвинителство. Во „Траекторија“ обвинети се...

Старото градско јадро на Битола жртва на законот

Законот, со кој старото јадро на Битола е прогласено за културно наследство, ги кочи вложувањата не само на општината туку и на некои приватни...

Јавно-приватните партнерства со тајните сметки

Битолските советници донесоа одлука по истекот на договорот да не ја продолжат соработката со досегашниот концесионер и како во случајот со новиот градски пазар,...