Ознака: владимир путин

Хелсинки можно место за средба на Трамп со Путин

Главниот град на Финска, Хелсинки е можна локација за средбата на претседателот на САД и на Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, изјави неименуван...

Путин: Борбата против тероризмот е приоритет на Шангајската организација

Рускиот претседател Владимир Путин на Самитот на Шангајската организација за соработка порача дека антитерористичките напори се приоритет на Организацијата. На обраќањето на Самитот, во кинескиот...

Путин: Третата светска војна би имала најпогубно влијание врз човештвото

Не знам со какво оружје ќе се води третата светска војна, но четвртата ќе се води со стапови и со камења, порача претседателот на...

Путин: Русија не планира да се повлече од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија засега не планира да се повлече од Сирија, и додаде дека руските војници ќе останат таму...

Путин во Виена по европска поддршка

Австрија, која е горда на својата неутралност и на географската локација во срцето на Европа, по сѐ изгледа се труди да ја пополни улогата...

Путин: Санкциите кон Русија најмногу штета нанесоа на иницијаторите

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Виена изјави дека санкциите наметнати врз Москва, нанеле штета на двете страни, а „особено оние што ги иницираа". На...

Можна е средба на Путин со Ким Џонг – ун во...

Рускиот претседател Владимир Путин можеби ќе се сретне со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во септември во Владивосток, на рускиот Далечен Исток, јавија руски медиуми...

Путин: Иран ги спроведува своите меѓународни обврски

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска на Економскиот форум во Санкт Петербург, изјави дека Москва е подготвена за дијалог со САД, но, за предложениот...

Во Сочи средба Путин – Асад

Рускиот претседател Владимир Путин вечерва се сретна со сирискиот колега Башар ал Асад во Сочи, при што разговараа за идните чекори за политичко решавање...

Ердоган и Путин разговараа за ситуацијата во Газа

Претседателите на Турција и Русија, Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин денеска во телефонски разговор разменија мислења за последните случувања меѓу Израелците и Палестинците...