16.5 C
Skopje
19.4.2019 - 13:10

Ознака: владимир путин

По САД, и Русија се повлече од нуклеарниот договор

Рускиот претседател Владимир Путин порача дека Русија ќе почне со производство на оружјето што беше забрането со договорот од 1987 година и оти повеќе...

Путин и Абе одлучни да најдат решение за Курилските Острови

Рускиот претседател Владимир Путин и јапонскиот премиер Шинѕо Абе потврдија дека се одлучни да најдат решение за долгогодишниот спор во врска со Курилските Острови. На...

Преведувачките белешки ги кријат тајните на Трамп и на Путин?

Преведувачката на Стејт департментот, Марина Грос, беше единствената Американка присутна за време на состанокот помеѓу претседателот на САД Доналд Трамп и неговиот руски колега...

Паѓа рејтингот на Путин

Рејтингот на рускиот претседател Владимир Путин престана да биде неранлив, што е последица од влошувањето на условите за живот во Русија, пишува весникот „Ведомости“. Првото...

Путин во Белград пречекан од 70.000 граѓани

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, вчера попладне допатува во официјална посета на Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ беше пречекан од претседателот...

Путин: Русија како и Србија заинтересирана за безбеден Балкан

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави во Белград дека Русија е заинтересирана Балканот да остане стабилен и безбеден. Тој нагласи дека Русија поддржува прифатливо...

Посетата на Путин на Белград испраќа скриени пораки кон Западот

Посетата на Владимир Путин на Србија претставува своевидно предупредување за Западот, односно би можела да ги вознемири западните дипломати, додека гледаат како земјата кандидатка...

Путин пристигна во Белград

Рускиот претседател Владимир Путин со задоцнување од час и половина пристигна во Белград со што почна неговата „историска посета“-како што најавија српските медиуми. Тој со...

Путин: Србија е наш стратегиски партнер на Балканот

На Балканот имаме многу пријатели, но Србија е наш стратегиски партнер. Го почитуваме курсот за пристапување во ЕУ што го избра српското раководство. За...

Проблемот на Путин со полуслободните медиуми

Во годишното обраќање за медиумите што минатиот месец беше секаде пренесувано, рускиот претседател Владимир Путин дејствуваше самоуверено и вообразено, а беше бодар само кога...