14.8 C
Skopje
19.6.2019 - 7:29

Ознака: владимир путин

Русија повторно е моќна и Западот мора да ѝ излезе во...

На двете страни им недостигаат разработена процедура и тајна дипломатија, а најважен проблем е дека нема единствено сфаќање за стратегиските закани. Треба да се...

Трамп и Путин разговараа за нов нуклеарен договор

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска разговараа за можноста за склучување нов нуклеарен договор во кој би учествувале Русија,...

Путин го потпиша законот за итно издавање руски пасоши во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин вчера го потпиша законот за итно издавање руски патни исправи на Украинците кои живеат во бунтовничките покраини на истокот од...

Ким му се пожали на Путин од „лошата верба“ на Трамп

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун на средбата со рускиот претседател Владимир Путин посочил дека САД се имале „лоша верба“ на самитот во Ханој,...

Русија нуди помош за излез од нуклеарниот ќор-сокак

Рускиот претседател Владимир Путин и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, порачаа дека ќе изградат посилни врски меѓу двете земји на својот прв самит...

Судбината на севернокорејските дипломати зависи од успехот на Ким во Русија?

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун, наводно, наредил егзекуција на четири министри за надворешни работи по неуспехот на средбата во Ханои со претседателот на...

Прва средба Путин – Ким Јонг-ун во Владивосток

Денеска е средбата меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и севернокорејскиот лидер, Ким Јонг-ун. Аналитичарите ја споредувааат средбата со онаа меѓу Ким и американскиот претседател,...

Необичниот стајлинг на Ким Јонг-ун ја изненади светската јавност

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун денес пристигна во Владивосток, во пресрет на средбата со претседателот на Русија Владимир Путин. Со црн шешир и...

Кои се четирите барања на Ким Јонг-ун за Путин?

Блумберг Автори: Џон Херсковиц и Олга Танас Ким Јонг-ун веќе пристигна во Владивосток со неговиот блиндиран воз, а целта на неговата посета е да побара помош...

Какви ќе бидат последиците од самитот помеѓу Путин и Ким?

Со разговорите со Путин, Ким дополнително ќе ја зајакне својата позиција во идните преговори со американскиот претседател Доналд Трамп. Од друга страна, пак, тие...