Ознака: владимир путин

Разузнавачите не можат да ја разнишаат „љубовта“ на Трамп кон Путин

Наспроти бројните предупредувања од водечките луѓе на американското разузнавање и од директорот на ФБИ дека Русија извршува напад врз американската демократија, претседателот Доналд Трамп...

Путин сам ќе каже дали и кога сака да ја прими...

Рускиот претседател Владимир Путин сам ќе соопшти дали и кога сака да ја прими вакцината против коронавирусот, изјави неговиот портпарол, Дмитри Песков. - Ако сака...

Лукашенко побара помош од Русија, Путин одобри заем од 1,5 милијарди...

Рускиот претседател Владимир Путин ѝ даде заем од 1,5 милијарди долари на Белорусија откако белорускиот лидер Александар Лукашенко побара помош од Москва. Еден ден откако...

Вучиќ: Србија беше испочитувана во САД, Путин ми се извини

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека Србија успеала да ги отвори вратите во Белата куќа. Вели дека на Србија ѝ била укажана...

Путин упати честитка за Денот на независноста – 8 Септември

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин. На средбата двајцата соговорници размениле мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави...

Кремљ: Путин немаше никаква улога во носењето одлуки за трансферот на...

Руските власти многу бргу ги издадоа сите дозволи да го пренесат блогерот Алексеј Навални од Омск во Берлин. За ова прашање не беше потребна...

Лукашенко и Путин уверени дека немирите во Белорусија брзо ќе стивнат

Oфицијален Кремљ денеска изрази увереност за брзо решение на кризата во Белорусија, каде претседателот Александар Лукашенко, сојузник на Москва, се соочува со протести по...

Американските експерти скептични за руската вакцина без докази од испитувањата

Експертите за вакцини се загрижени откако Владимир Путин објави дека Русија, без докази од сеопфатните клинички испитувања, одобрила вакцина против коронавирус. -  Мислам дека тоа...

Путин со руската вакцина му фрли ракавица на Трамп

Кога рускиот претседател Владимир Путин триумфално објави дека неговата држава ја развила првата вакцина против ковид-19, здравствените експерти во САД беа загрижени дека Доналд...

Ќерката на Путин ја прими првата регистрирана вакцина против ковид-19

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против коронавирусот. Според руската новинска агенција ТАСС, Путин го најави ова на...