7 C
Skopje
22.2.2019 - 22:14

Ознака: владимир путин

Нетанјаху и Путин ќе се сретнат кон крајот на февруари

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху ќе се сретне со претседателот на Русија, Владимир Путин во Москва, на 27 февруари, соопшти Канцеларијата на Нетанјаху. Тема на...

Путин: Русија не може да биде држава ако не е суверена

Русија била и ќе биде суверена независна држава. Или ќе биде таква или воопшто нема да постои, порача денеска рускиот претседател Владимир Путин во...

Путин: Русија треба да се движи напред

Рускиот претседател Владимир Путин порача денеска дека Русија треба забрзано да се движи само напред. Тој, на почетокот од своето годишно обраќање во Федералното собрание,...

Путин ќе се обрати пред Федералното собрание

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе одржи говор во Федералното собрание, како еден од низата законодавни тела на Руската федерација, што ги има од...

Европа станува заложник во возобновената трка во вооружување?

Европа треба да биде претпазлива од можното вовлекување во трката во вооружување на нејзина територија, поради очекуваното повлекување на САД и на Русија од еден...

Путин ќе се обрати пред Федералниот парламент кон крајот на февруари

Рускиот претседател Владимир Путин планира кон крајот на месецов да одржи годишно обраќање пред Федералното собрание. Путин претходниот говор пред Федералното собрание го одржа на...

По САД, и Русија се повлече од нуклеарниот договор

Рускиот претседател Владимир Путин порача дека Русија ќе почне со производство на оружјето што беше забрането со договорот од 1987 година и оти повеќе...

Путин и Абе одлучни да најдат решение за Курилските Острови

Рускиот претседател Владимир Путин и јапонскиот премиер Шинѕо Абе потврдија дека се одлучни да најдат решение за долгогодишниот спор во врска со Курилските Острови. На...

Преведувачките белешки ги кријат тајните на Трамп и на Путин?

Преведувачката на Стејт департментот, Марина Грос, беше единствената Американка присутна за време на состанокот помеѓу претседателот на САД Доналд Трамп и неговиот руски колега...

Паѓа рејтингот на Путин

Рејтингот на рускиот претседател Владимир Путин престана да биде неранлив, што е последица од влошувањето на условите за живот во Русија, пишува весникот „Ведомости“. Првото...