4.5 C
Skopje
25.2.2020 - 11:50

Ознака: Владимир Панчевски

Судскиот совет го разреши Владимир Панчевски

Судскиот совет на денешната седница го разреши експретседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, кој беше суспендиран поради истрагата и обвинението за АКМИС-системот. За ваквата...

Судијата Панчевски нема да одговара за непотизам

Судијата Владимир Панчевски нема кривично да се гони за злоупотреба на службената положба и овластување, односно за тоа што, додека бил претседател, го вработил...

Панчевски: Со фингиран предмет против мене, власта амнестира 48 предмети поврзани...

Поранешниот претседател на Основниот кривичен суд, Владимир Панчевски, на својот фејсбук-профил реагираше отако денеска во јавноста беше објавена информација дека Основното јавно обвинителство поднело...

Панчевски обвинет дека го злоупотребил АКМИС и лично бирал судии

Основното јавно обвинителство поднело обвинителен предлог против Владимир Панчевски, поранешниот претседател на Основниот кривичен суд за злоупотреба на информацискиот систем за управување со судски...

Антикорупциска бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење на одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и за поранешниот претседател...

Судијата Панчевски на распит во Јавното обвинителство

Судијата Владимир Панчевски денеска беше на распит во Јавното обвинителство, како осомничен за злоупотреби со електронски систем за распределба на предмети (АКМИС) во периодот...

Одбиени кривичните пријави на Панчевски за претресот во неговиот дом

Јавното обвинителство на Република Македонија ги отфрли кривичните пријави за десет службени лица од МВР и СЈО во врска со претресот на поранешниот претседател,...