15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 3:34

Ознака: Владимир Мијановиќ

Трансатлантска (дис)хармонија

Изминатите децении оваа конференција служеше како моќен симбол за јачината на западната алијанса и за единството на Западот, кога станува збор за потребата и...

На штрек поради невидливиот убиец

Доколку СЗО прогласи глобална опасност по здравјето на луѓето по појавата на новиот смртоносен вирус, познат како коронавирус, и во нашата земја може да...

Британија и денот по изборите

По кој пат ќе тргне Британија? Многумина експерти и познавачи на состојбите од двете страни на Ла Манш сметаат дека идеално би било Лондон...

Битка за сириската нафта

Американските правни експерти посочуваат дека и според најопортунистичкото читање на меѓународно право, САД се во војна со Исламската држава, а не со сириската влада,...

ЕУ на крстосница

Многу нешта се изменија во изминатите четири децении, а од исходот на претстојното гласање ќе зависат многу работи, почнувајќи од идниот курс на Европската...

Силата е во бројките

Некои европските партнери на НАТО стравуваат од внатрешниот предизвик што го поткопува сојузничкото единство во период на голем подем на Русија и од забрзаното...

Брегзит во сто чекори

Лондонскиот циркус, на чело со премиерката Тереза Меј, придружена од британските пратеници, за само неколку дена ни приреди повеќе претстави. Дури и на искусните...

16 = 250

Секојдневно сме сведоци дека земјите од регионот, а особено Македонија, се во самиот врв на црните листи кога станува збор за загадувањето на воздухот....

Трамп повторно ги изненади сите

Чувството на изненаденост набргу беше заменето со гнев и неверување кај најблиските соработници на шефот на Белата куќа и помеѓу најголемите американски сојузници на...

Политичка бура во Вашингтон

Не поминаа ниту 24 часа од изборите, по кои демократите ја презедоа контролата врз Претставничкиот дом, Трамп во свој стил приреди ново „изненадување“ за...