Ознака: Владимир Зеленски

Путин и Зеленски би можеле да се соочат наспроти поделбите во...

Првата рунда на директни преговори помеѓу Русија и Украина по повеќе од три недели не издејствува прекин на огнот, но отвори потенцијална можност за...

Зеленски: Макрон се плаши, Џонсон помага, а Германија се обидува да...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски во интервју за списанието „Економист“ ги коментираше земјите кои помагаат и оние за кои смета дека не ѝ помагаат на...

Дајте ни еден процент од тоа што го има НАТО –...

Дајте ни еден процент од тоа што го имате, апелираше украинскиот претседател Владимир Зеленски во обраќањето на самитот на НАТО во Брисел, барајќи безрезервна...

Зеленски: Најмалку 117 деца загинаа во војната, но тоа нема да...

Најмалку 117 деца досега се убиени во руската инвазија врз Украина, изјави денеска украинскиот претседател Владимир Зеленски во своето обраќање пред италијанските пратеници, додавајќи...

Зеленски: Војната нема да заврши без преговори

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски во интервју за украинскиот радиодифузер Суспилне инсистираше на средба „во кој било облик“ со рускиот претседател Владимир Путин за...

Зеленски: Ерусалим е вистинското место за преговори

Украинскиот претседател Владимир Зеленски навести дека преговорите на високо ниво меѓу Москва и Киев може да се одржат во Ерусалим. Зеленски во видеообраќање до граѓаните...

Зеленски дозна дека е ѕвезда на Тикток при посетата на ранета...

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, посети ранета 16-годишна тинејџерка во болница во Киев и од неа дозна дека е ѕвезда на социјалната мрежа Тикток. Катја...

Кремљ: Средбата Путин-Зеленски ќе зависи од модалитетите на договорот

Потенцијалната средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Владимир Зеленски, со цел да се потпише договор за решавање на актуелната ситуација,...

Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи, повика...

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат...

Зеленски го повика Шолц да го урне ѕидот меѓу мирот и...

: Урнете го ѕидот меѓу слободата и недостигот на слобода во Европа Повикувајќи се на падот на Берлинскиот ѕид, украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска го...